تاثیر فیبر در حفظ سلامت مغز و حافظه سالمندان

به گزارش خبرنگاران، فیبر عملنمودهای بسیاری در بدن ما انجام می دهد. فیبر موجود در رژیم غذایی به کاهش کلسترول بد خون یاری نموده، التهاب را تحت کنترل می گیرد، به کنترل وزن یاری می نماید، مانع از یبوست، آپاندیس و دیابت می گردد و ریسک بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

تاثیر فیبر در حفظ سلامت مغز و حافظه سالمندان

حال نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد فیبر رژیمی می تواند از زوال حافظه و سایر عملنمودهای مغزی که با افزایش سن دچار نقصان می شوند پیشگیری کند.

بوتیرات، اسیدچرب دارای زنجیره کوتاه که عمدتا از طریق تخمیر باکتریایی فیبر در روده فراوری می گردد، ضدالتهابی است و موجب بهبود حافظه در مدل های حیوانی گردیده است.

در این مطالعه، محققان اثبات نموده اند که بوتیرات می تواند موجب کاهش تاثیرات بد برخی سلول های پروتئینی در مغز گردد که عامل بروز التهاب هستند.

به گفته محققان، افزایش سن منجر به التهاب سیستماتیک مزمن می گردد که می تواند التهاب نورونی مغز را تغییر دهد. برخی مواد مغذی با پیشگیری یا بازگرداندن این فرایند می توانند روند پیری مغز را به تاخیر اندازند.

در این مطالعه که بر روی موش ها انجام شد تعیین گردیده است که مکمل فیبر در پیری می تواند میزان بوتیرات را افزایش دهد و افزایش بوتیرات از طریق فیبر محلول افزودنی می تواند دیس بیوسی میکروبیوم های مرتبط با سن را تعدیل نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تاثیر فیبر در حفظ سلامت مغز و حافظه سالمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر فیبر در حفظ سلامت مغز و حافظه سالمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید