تزریق سمبه بدن با خوردن غذای مانده

به گزارش وبلاگ سیما، غذای مانده یکی از مشکلاتی است که افراد شاغل با آن سرو کار دارند.

تزریق سمبه بدن با خوردن غذای مانده

به گزارش خبرنگار ، بسیاری از افراد که شاغل هستند و زمانی کافی برای طبخ غذا ندارند، وقتی تصمیم به پخت غذا می گیرند به مقداری درست می نمایند تا چند وعده دیگر هم از آن بخورند، در حالی که از عوارض غذا های مانده بی اطلاع هستند و یا نسبت به آن توجهی نمی نمایند. امروز قصد داریم از عوارض غذای مانده به شما بگوییم.

عوارض غذای مانده

غذای مانده ارزش غذایی کمتری دارد، زیرا ویتامین های موجود در آن تا حد زیادی کاهش یافته و همچنین کیفیت و بهداشت غذای مانده پایین تر از غذای تازه است. به همین دلیل محققان اصرار دارند که تا حد ممکن غذای هر روز، همان روز پخته و تازه مصرف گردد.

اصول نگهداری غذا در یخچال

اصولا فریزکردن غذای پخته شده کار صحیحی نیست و توصیه نمی گردد، زیرا عوارض آن بیشتر از ارزش غذای خوراک است. البته نان یکی از معدود خوراکی هایی است که فریز کردن آن توصیه می گردد، زیرا نگهداری طولانی مدت در یخچال باعث بیات شدن آن می گردد و این امر موجب حفظ ارزش غذایی نان خواهد شد.

اما در خصوص سایر غذا ها نحوه نگهداری غذا در یخچال بسیار مهم است. اگر غذا با حجم زیاد وارد یخچال گردد، قسمت های مرکزی غذا نمی تواند به همان سرعتی که اطراف غذا سرد می گردد، خنک شوند و ممکن است سرد شدن قسمت های مرکزی غذا چندین ساعت طول بکشد. گرم ماندن قسمت های مرکزی در همین چند ساعت سبب می گردد شرایط برای تکثیر میکروارگانیسم ها و تغییرات آنزیمی در موادغذایی فراهم گردد. البته تغییرات آنزیمی با توجه به نوع موادغذایی متفاوت است.

اما نکته مهم این است که سم فراوری شده از این میکروب ها معمولا در همان ساعات اولیه در بو، مزه و ظاهر غذا ندارد و حتی ممکن است وقتی غذایی که شب پخته ایم را فردا ظهرش هم می خوریم، احساس کنیم خیلی هم خوشمزه بوده، اما از نیم ساعت بعد، بسته به نوع سمی که در غذا فراوری شده، علائم مسمومیت از ضعف، دل پیچه، حالت تهوع، کاهش دمای بدن و لرز تا اسهال، استفراغ و ... ظاهر می گردد؛ بنابراین وقتی می خواهید حجم زیادی از غذا را در یخچال بگذارید، بهتر است به جای یک قابلمه بزرگ، آن را در چند ظرف کوچک تر ریخته و بعد به یخچال منتقل کنید تا تمام قسمت های غذا با سرعت سرد گردد.

غذای مانده تا چه زمان قابل خوردن است؟

غذای مانده را با توجه به شرایطی که ذکر شد می توان ظرف 24 ساعت در یخچال نگهداری کرد و بیشتر از آن توصیه نمی گردد. ضمناً این نکته را به خاطر داشته باشید غذا هایی مانند الویه، انواع کباب، کوکو، کتلت و ... بسیار بیشتر از غذا های دیگر در معرض مسمومیت قرار دارند و نگهداری شان در یخچال به هیچ شکلی مورد اطمینان نیست.

بهترین جایگزین های ظروف یکبار مصرف پلاستیکی چیست؟نوع ظرفی که غذا را در آن نگهداری می کنیم نیز از نظر واکنش های شیمیایی که بین غذا و ظرف رخ می دهد، اهمیت دارد. برای مثال، روکش آلومینیومی یا روی برای موادغذایی اسیدی مثل غذا های حاوی رب گوجه مناسب نیست. ضمناً، ظرف غذا باید حتما دردار و روکش دار باشد تا آلودگی از محیط، وارد غذا نگردد.

ظروف نگهداری غذا در یخچال

ظروفی مناسب نگهداری غذا هستند که دردار باشند و سریع خنک گردد. 3 نوع ظرف برای نگهداری غذا در یخچال مناسب است مانند چینی، پیرکس یا شیشه ای و استیل.

چطور غذا را گرم کنیم؟

اگر غذا را بعد از نگهداری چند ساعته در یخچال بخواهیم گرم کنیم، باید حتما دمای مرکز غذا به 60 تا 65 درجه سانتی گراد برسد، زیرا جمعیت باکتری های رشد یافته در غذا، هر 20 دقیقه یک بار به توان 2 می رسد! بنابراین دمای 65-60 درجه ای برای گرم کردن و از بین بردن این باکتری ها لازم است که معمولا افراد به این مسئله توجه نمی نمایند.

کدام گروه مواد غذایی بیشتر در معرض فاسد شدن هستند؟

موادغذایی از نظر فسادپذیری به 3 گروه مواد غذایی با فساد پذیری بالا، نیمه فساد پذیر و دیر فاسد شونده تقسیم می شوند. انواع گوشت، لبنیات، تخم مرغ که به دلیل بالا بودن مقدار مواد مغذی، رطوبت بالا و آب فعال درون آن ها در معرض فساد بالاتری قرار دارند. دسته دوم میوه ها و سبزیجات هستند که برای کوتاه مدت می توان در یخچال نگهداری شوند و دسته آخر موادغذایی مثل حبوبات، غلات، برنج، ماکارونی و ... دیرتر فاسد می شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تزریق سمبه بدن با خوردن غذای مانده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق سمبه بدن با خوردن غذای مانده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید