در اولین مناظره دموکرات ها چه گذشت؟از فحش به ترامپ تا وعده بازگشت به برجام

اولین مناظره 10 نامزد حزب دموکرات در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری 2020 در ایالت فلوریدا برگزار گردید.

در اولین مناظره دموکرات ها چه گذشت؟از فحش به ترامپ تا وعده بازگشت به برجام

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از دویچه وله، اولین مرحله مناظره تلویزیونی 10 کاندید حزب دموکرات درمرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در شهر میامی ایالت فلوریدا چهارشنبه شب برگزار گردید. مناظره تلویزیونی سایر کاندیداهای حزب دموکرات نیز شامگاه پنجشنبه برگزار گردید. معین نامزد اصلی حزب دموکرات برای شرکت در رقابت های انتخاباتی سال 2020 حدود یک سال دیگر صورت می گیرد.

اختلاف عمده بین نامزدهای حزب دموکرات در این مناظره تلویزیونی بر سر نحوه و راه حل پیروزی بر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بوده است.

سایت تاگس شاو وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز پنجشنبه ششم تیر با انتشار گزارشی به نخستین مناظره تلویزیونی کاندیدهای حزب دموکرات آمریکا پرداخته است.

10 کاندید، پنج مجری تلویزیونی و 60 ثانیه زمان برای پاسخ دادن به هر پرسش. کمتر از یک سال و نیم تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا زمان باقی است. در چنین شرایطی، ده کاندید حزب دموکرات در نخستین دوئل تلویزیونی به پرسش های برگزار کنندگان این مناظره پاسخ دادند.

این در حالی است که تا کنون بیش از 20 عضو حزب دموکرات خود را برای حضور در رقابت های انتخاباتی کاندید نموده اند.

نخستین مناظره تلویزیونی کاندیداهای حزب دموکرات مسائل گوناگونی را شامل می شد. از مسائل اقتصادی گرفته تا بیمه درمانی، مهاجرت، مناقشه با ایران، سیاست های تسلیحاتی و همچنین مسائل زیست محیطی و تغییرات اقلیمی.

نگاه ها عمدتا متوجه الیزابت وارن، سناتور ماساچوست بود. او از افزایش نابرابری های اجتماعی در آمریکا انتقاد نموده و به مسائل مربوط به بهداشت و درمان پرداخته است. او در این مناظره تلویزیونی از جمله گفت: وضعیت صنعت داروسازی عالی است. اما نه برای کسانی که ناگزیرند هزینه خرید دارو و درمان را بپردازند.

تاگس شاو در گزارش خود اعلام نموده است که الیزابت وارن در نظرسنجی پس از برگزاری این مناظره در قیاس با سایر کاندیداها پیروز تر بوده است.

هر 10 کاندید حزب دموکرات در این مناظره در یک نکته اتفاق نظر داشتند و آن اینکه سیاست دولت ترامپ به سود صاحبان ثروت و به زیان مردم و شاغلان است. همه کاندیداها تاکید داشتند که در صورت پیروزی خود در انتخابات، فعالیت های خود را بر محور خدمت به مردم تنظیم خواهند کرد.

بیل دی بلازیو، شهردار نیویورک و یکی از کاندیداها گفته است: این مبارزه برای نجات قلب و روح حزب ماست. او در ادامه سخنان خود گفته است که حزب دموکرات، حزب مردم شاغل آمریکاست.

دی بلازیو در این مناظره گفت: آری، ما خواهان وضع 70 درصد اقتصادیات برای ثروتمندان هستیم و می خواهیم دانشگاه ها را برای همگان رایگان کنیم.

الیزابت وارن کسی است که خواهان برخورد با شرکت های بزرگی همچون فیسبوک و آمازون است. این در حالی است که سایر کاندیداهای حزب دموکرات نسبت به این موضوع، رویکردی متفاوت دارند.

حتی بر سر بیمه درمانی خصوصی و دولتی نیز بین کاندیداها تفاوت های بسیاری مشاهده می گردد. از سوی دیگر پاسخ کاندیداها به این پرسش که آیا باید بر نقش بیشتر دولت تاکید ورزید یا از حضور دولت در جامعه کاست، نیز بسیار متفاوت بود.

درباره پرسش های ناظر بر تغییرات اقلیمی نیز کاندیداها اختلاف نظر داشتند. بعضی خواهان محدودیت ها و ممنوعیت ها شده بودند و بعضی دیگر خواهان در نظر دریافت مشوق ها.

به نظر می رسد که در کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 موضوع مهاجران اهمیت خاصی داشته باشد. وضعیت نابسامان حاکم بر مرزهای مشترک آمریکا و مکزیک از جمله موضوعاتی بود که در مناظره تلویزیونی روز چهارشنبه 26 ژوئن مطرح شد.

جولیان کاسترو برای حل موضوع مهاجرت گفت: ما احتیاج به اجرای طرح مارشال برای کشورهای هندوراس، گواتمالا و السالوادور داریم. به باور او، اجرای چنین سیاستی می تواند امنیت و امکان اشتغال را برای مردم این کشورها فراهم سازد.

تولسی گبرد، نماینده دموکرات حوزه انتخابیه هاوایی از جمله کسانی بود که در مناظره تلویزیونی به موضوع ایران پرداخت.

گبرد گفت: هر آمریکایی باید بعضیزد و بگوید که ما خواهان جنگ با ایران نیستیم. ما باید به توافق هسته ای پایبند بمانیم و برای بهبود و تصحیح آن مذاکره کنیم.

موضوع توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی نیز در این مناظره مطرح شد. نه نفر از 10 شرکت کننده گفتند که در صورت پیروزی به توافق هسته ای باز خواهند گشت. همچنین گزارش تاگس شاو از مناظره تلویزیونی کاندیداهای حزب دموکرات حکایت از اتفاق نظر آن ها بر سر ممانعت از وقوع جنگ با ایران دارد.

دونالد ترامپ با انتشار یک پست توییتری نسبت به نخستین مناظره تلویزیونی کاندیداهای حزب دموکرات واکنش نشان داد.

ترامپ در این پست توییتری این مناظره را کسل کننده ارزیابی نموده و بروز مشکل فنی در میکرون شرکت کنندگان دو شبکه ان بی سی نیوز و ام اس ان بی سی را غیرحرفه ای و شرم آور خوانده است. او این دو شبکه را متهم به انتشار اخبار کذب و جعلی نموده است.

اما در مرحله دوم که پنجشنبه شب برگزار گردید جو بایدن، سیاستمدار 76 ساله حزب دموکرات آمریکا و معاون باراک اوباما، در مناظره تلویزیونی کاندیداهای حزب دموکرات با حملات لفظی شدید رقیبان خود روبه رو شد.

اریک سوالول، نامزد 38 ساله حزب دموکرات در سخنان خود از جو بایدن 76 ساله خواست کار را به دیگران و جوانان بسپارد.

سناتور رنگین پوست ایالت کالیفرنیا، کامالا هریس، از اظهارات جو بایدن در سال های دهه 70 قرن گذشته درباره تفکیک نژادی انتقاد کرد. بایدن به دفاع از خود برخاست و گفت که هرگز به ستایش از نژادپرستان نپرداخته است.

جو بایدن اخیرا در یک نشست انتخاباتی برای گرد آوری یاری های اقتصادی گفته بود که در اوایل فعالیت سیاسی خود حتی با دو نماینده کنگره که خواهان تفکیک نژادی بودند، به رغم داشتن اختلافات نظری، همکاری نموده است. هدف بایدن از اشاره به این موضوع آن بود که نشان دهد، همکاری های فراحزبی برای او بسیار مهم است. او بر آن بود که نشان دهد برای حل مسائل از همکاری با مخالفان نیز ابایی ندارد.

این اظهارات بر خلاف تصور و انگیزه او، انتقادهای زیادی در پی داشت. کامالا هریس از عملکرد بایدن در سال های دهه 70 قرن گذشته انتقاد نموده است.

در آن هنگام طرح busing برای هم پیوندی شاگردان رنگین پوست پیش بینی شده بود. بر اساس این طرح قرار بود که شاگردان سیاه پوست برای تحصیل با اتوبوس به مدارس خارج از محیط زندگی خود منتقل شوند تا هم پیوندی نژادی در آمریکا تسهیل گردد.

لحن شرکت کنندگان در مناظره تلویزیونی دوم کاندیداهای حزب دموکرات در قیاس با مناظره گروه نخست شدیدتر بود. حتی انتقاد از دونالد ترامپ نیز در مناظره دوم شدیدتر از مناظره روز چهارشنبه کاندیداهای حزب دموکرات بود.

بیشترین میزان انتقاد علیه دونالد ترامپ از سوی برنی سندرز و جو بایدن بیان شد. بایدن در مناظره تلویزیونی گفت: ترامپ ما را در وضعیت بسیار بدی قرار داده است. بایدن به توزیع ناعادلانه ثروت و درآمد در آمریکا اشاره نمود و عنوان کرد که ترامپ معتقد است که این بازار بورس وال استریت است که آمریکا را ساخته است. در حالی که این مردم آمریکا و اقشار متوسط این جامعه هستند که آمریکا را ساخته اند. برنی سندرز نیز دونالد ترامپ را دروغگو و نژادپرست نامید.

تا کنون 25 نفر از اعضای حزب دموکرات خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 کاندید نموده اند. حزب دموکرات در جولای 2020نامزد اصلی خود برای شرکت در کارزار انتخابات ریاست جمهوری معرفی خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "در اولین مناظره دموکرات ها چه گذشت؟از فحش به ترامپ تا وعده بازگشت به برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در اولین مناظره دموکرات ها چه گذشت؟از فحش به ترامپ تا وعده بازگشت به برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید