واگذاری ثبت جهانی درختان دیرزیست کشور به میراث فرهنگی یزد

معاون میراث فرهنگی کشور از واگذاری مأموریت تشکیل پرونده ثبت جهانی درخت کهنسال سرو ابرکوه در قالب زنجیره درختان دیرزیست کشور به اداره کل میراث فرهنگی یزد اطلاع داد.

واگذاری ثبت جهانی درختان دیرزیست کشور به میراث فرهنگی یزد

به گزارش خبرنگاران، محمدحسن طالبیان حین بازدید از سرو کهنسال، کوشک عزت آباد، قلعه شهرسب و خانه آقازاده در شهرستان ابرکوه، در نشست با مسئولان این شهرستان و استماع سخنانشان، درباره موضوع ثبت جهانی سرو ابرکوه، توضیح داد: علی رغم این که در سال تنها یک سهمیه به کشور جهت ثبت جهانی اختصاص داده می گردد و موارد متعددی نیز جهت این امر مطرح است ولی مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد را مأمور به تهیه پرونده ای در سطح کشور به منظور ثبت درختان کهن سال کردیم هرچند که ممکن است کار مطالعاتی آن بیش از سه سال به درازا بیانجامد.

وی درباره معین تکلیف کوشک عزت آباد نیز یادآور شد: اگر در گذشته اشتباهی اجرا شده، امروز با توجه به ارتقاء دانش شهرسازی و تغییر دیدگاه ها نسبت به این مقوله نباید همان اشتباه را تکرار کرد.

معاون میراث فرهنگی کشور تأکید کرد: با توجه به این که می توان با انجام یک کار فوق العاده تاریخی و فرهنگی، یکپارچگی منطقه را حفظ و آن را به یک راستا گردشگری تبدیل کنیم، پیشنهاد می گردد یک تیم حرفه ای و متخصص از منطقه بازدید و طرحی ارائه نمایند که بتوان به وسیله آن علاوه بر ایجاد یک راه دسترسی، منابع مردم و شهر را نیز تأمین کرد.

وی با اشاره بر این که می توان یک جریان سرمایه گذاری در حوزه گردشگری ابرکوه به راه انداخت و طراحی های بهتری برای این شهرستان در نظر گرفت، اضافه نمود: تیمی که برای ارائه طرح در نظر گرفته می گردد باید نگاه کارشناسانه داشته و بیش از هر چیز منافع ملی را در نظر بگیرد.

طالبیان در رابطه با مسائل میراث فرهنگی ابرکوه نیز اظهار کرد: در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی کشور نیز از لحاظ نیروی انسانی و مسائل تجهیزاتی با محدودیت هایی روبرو است ولی به محض این که گشایشی ایجاد گردد، شهرستان ابرکوه نیز در نظر گرفته خواهد شد.

طرح بازنگری طرح کوشک عزت آباد در مهلت معین

حسین اربابی معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در این نشست، بیان کرد: دیدگاه میراثی سازمان بر ساماندهی طرح کوشک قرار گرفته به نحوی که بتواند منافع مردم، شهروندان و حتی منافع ملی را تأمین کند.

وی در رابطه با سرعت بخشیدن به معین حریم آثار تاریخی توسط سازمان، اضافه نمود: این کار بایستی با دقت و سرعت بیشتری انجام گردد و علاوه بر عرصه، حریم بناها نیز معین گردد چرا که مسئله حفظ میراث فرهنگی از اهمیت و صندلی ویژه ای برخوردار بوده و قطعاً تبعات مثبتی نیز به دنبال خواهد داشت.

اربابی همچنین بر ضرورت معین شدن مهلت جهت تهیه طرح بازنگری طرح کوشک عزت آباد و ارائه یک طرح جدید، تأکید کرد.

ادامه بلاتکلیفی مردم در خصوص کوشک عزت آباد

محمدجواد معماریان رییس شورای اسلامی شهر ابرکوه در ابتدای این نشست به مسائل عدیده مردم در ارتباط با کوشک عزت آباد پرداخت و گفت: طرح کوشک از سال 83 کلید خورده و بنا به دلایلی از جمله مغایرت قوانین، لجاجت بعضی افراد و قوانین مرتبط با ثبت بافت تاریخی، هنوز به خاتمه نرسیده است.

وی توضیح داد: در حال حاضر این مردم روستاهای کلپه، شهرسب و سایر اهالی منطقه هستند که چوب این بلاتکلیفی را می خورند لذا امید است با کرامات دولت و تدابیر مسئولان نوید برطرف این مسائل به مردم شهرستان ابرکوه داده گردد.

محمدکاظمی نسب فرماندار ابرکوه هم به مسائل موجود در حوزه اداره میراث فرهنگی در این شهرستان اشاره و اظهار کرد: کمبود نیروی انسانی، تجهیزات، امکانات و وسایل نقلیه، جوابگوی رسیدگی و محافظت از 162 هکتار بافت تاریخی و سایر حوزه های مربوط به میراث فرهنگی در این شهرستان نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "واگذاری ثبت جهانی درختان دیرزیست کشور به میراث فرهنگی یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری ثبت جهانی درختان دیرزیست کشور به میراث فرهنگی یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید