افزایش تنش بین هند و پاکستان؛ حرکت تمام قطارها به سوی پاکستان متوقف شد

به گزارش وبلاگ سیما، ایرنا نوشت: هند روز آدینه حرکت قطار تار اکسپرس که شهر جودپور در ایالت راجستان را به بندر کراچی در پاکستان متصل می کرد ، متوقف کرد.

افزایش تنش بین هند و پاکستان؛ حرکت تمام قطارها به سوی پاکستان متوقف شد

نشریه تایمز او ایندیا نوشت: ابهی شرما رییس ارتباطات عمومی سازمان راه آهن هند گفت: حرکت روز آدینه قطار تار اکسپرس به مقصد شهر کراچی در پاکستان انجام نخواهد شد.

وی اضافه نمود: حرکت این قطار تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

قطار تار اکسپرس هر هفته در روز آدینه از جودپور به سوی کراچی حرکت می کرد.

هفته گذشته بود که دولت پاکستان در ادامه تصمیم اخیرش برای کاهش روابط دیپلماتیک با هند و تعلیق تجارت میان دو کشور، تردد قطار دوستی مشترک موسوم به سمجهوتا اکسپرس را متوقف کرد.

شیخ رشید احمد وزیر راه آهن پاکستان امروز طی نشست ویژه مطبوعاتی در شهر اسلام آباد اظهار داشت: دولت پاکستان در اعتراض به وضعیت بحرانی کشمیر و تصمیم دولت هند، حرکت قطار مسافربری میان دو کشور را برای همواره متوقف کرد.

حرکت قطار دوستی میان پاکستان و هند پس از نبرد هوایی دو کشور در اسفندماه گذشته به مدت یک هفته به حالت تعلیق درآمده بود و پس از آن حرکت این قطار از سرگرفته شد.

طار سمجهوتا اکسپرس معروف به قطار دوستی پیش از این هر هفته در روزهای یکشنبه و چهارشنبه مسافرین را از مقصد دهلی هند به لاهور پاکستان جابه جا می کرد.

تنش ها میان هند و پاکستان پس از تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر افزایش یافت.

لغو امتیازات خاص جامو و کشمیر یکی از شعارهای انتخاباتی دولت مودی بوده است. آمیت شاه وزیر کشور هند پیش از این اعلام نموده بود که دولت هند به سرعت برای لغو قانون 35 ای و اصل 370 اقدام خواهد نمود.

اصل 370 قانون اساسی هند به ساکنان کشمیر اجازه می داد قانون اساسی، پرچم و قوانین خود را داشته باشند اما سیاست خارجی، دفاع و ارتباطات همچنان در کنترل دولت مرکزی هند بود.

به دلیل همین اصل قانون اساسی، ایالت جامو و کشمیر اجازه داشت قوانین ویژه خود را تصویب کند و از جمله برای اعطای اجازه سکونت، حق مالکیت و دیگر حقوق بنیادی تصمیم بگیرد.

آنها همچنین می توانستند جلوی تغییر بافت جمعیتی ایالت خود را بگیرند و به هندی های خارج از ایالت اجازه ندهند که در آنجا زمین و ملک بخرند یا برای سکونت به این ایالت مهاجرت نمایند.

این بند در سال 1954 به دستور رییس جمهوری وقت هند در قانون اساسی این کشور نهاده شد.

بند 35 ای قانون اساسی هند به مجلس ایالت جامو و کشمیر این اجازه را می دهد تا ساکنین دائمی کشمیر را تعریف و آنها را معین کند.

64231

منبع: خبرآنلاین

به "افزایش تنش بین هند و پاکستان؛ حرکت تمام قطارها به سوی پاکستان متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تنش بین هند و پاکستان؛ حرکت تمام قطارها به سوی پاکستان متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید