تاج گذاری رضا شاه

این مراسم بی معنی و افسانه فکر شاهان را به جایی متوجه می نماید که داستان های تاریخی شکسپیر با آن همه فسون و فریبندگی به گردش نمی رسد. روز تاج گذاری همه مردم بیرون ریخته و همه دسته جات روی پیاده رو های خیابان لمیده بودند.

تاج گذاری رضا شاه

چهارم اردیبهشت سال 1305 رضاشاه در کاخ گلستان تهران تاج گذاری کرد. هرالد نیکلسن، رایزن سفارت انگلیس در تهران که جزو هیات سیاسی شرکت کننده در مراسم تاج گذاری بود در خاطرات خود نوشته است: برای بیشتر ایرانیان واروپاییان شاه تازه اسرار آمیز بود. خودش را کمتر نشان می دهد.

سوار اتومبیل رولز رویس شده و به محلات پایین شهر می رود این مساله ماموران بلدیه را متوحش می نماید، زیرا در حین این گردش ها به روسا فحش می دهد که چرا راه ها تا این اندازه خراب است.

دیکتاتور به منزلش مراجعت می نماید و روسا نفس راحتی کشیده و دوباره وضعیت کار ها مانند پیش ادامه می یابد. در ظاهر، شاه مرد خطرناکی است با قد شش پا، ترشرویی، بینی بزرگ، گونه های برآمده و به تمام معنی منظره یک قزاق را نشان می دهد. فرمانفرمایی برایرانیان آسان است علت این مطلب را در اخلاق، روحیات و تربیت این مردم باید یافت. چیره شدن بر ایرانیان خیلی آسان است.

ولی حکومت بر آنان بدون همکاری شان مشکل است. آن ها کلیه فاتحان خود را به این ترتیب به زانو درآورده اند. روز تاج گذاری تهران تاحدی رفت و روب و تمیز شده بود. در ساعت دو بعد از ظهر ما مدعوین در مکان خاصی که درست نموده بودند قرار گرفتیم.

تخت طاووس با شکوه وعظمت دیرینه مزین به مینا وسنگ های قیمتی که در وسط آن جلوه می کرد و زنگوله های زمردین دراطرافش آویزان بود و دم مرغ های رنگین هندوستان ردیف های یاقوت چشم ها را خیره می کرد.

دراین دم بود که من به فکرافتادم که این تاج گذاری چه عمل بی فایده و بی فایده ای است. این تشریفات که برای آبرو و اعزاز شاهان در جهان منظور می گردد برای هیچ فرد دانشمند و عاقلی مفهوم و معنی ندارد.

این مراسم بی معنی و افسانه فکر شاهان را به جایی متوجه می نماید که داستان های تاریخی شکسپیر با آن همه فسون و فریبندگی به گردش نمی رسد. روز تاج گذاری همه مردم بیرون ریخته و همه دسته جات روی پیاده رو های خیابان لمیده بودند. در جهت موکب شاه، صدای شادی و کف زدن شنیده نمی شد.

زیرا این مراسم در ایران معمول نیست. موقعی که شاه از قصرگلستان خارج شد مردم هم از قصر بیرون ریخته و وزرا و امرا و اعیان و هواداران او درحالی که در جست وجوی درشکه و اتومبیل خود بودند تاج گذاری را به همدیگر تبریک می گفتند و مسرور بودند که جشن بدون حادثه خاتمه یافت و شاه مسرور به اقامتگاه خود برگشت.

منبع: فرادید

به "تاج گذاری رضا شاه" امتیاز دهید

1 کاربر به "تاج گذاری رضا شاه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاج گذاری رضا شاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید