دانشمندان هشدار می دهند چرنوبیل برای گردشگران خطرناک است

به گزارش وبلاگ سیما، پس از آنکه رئیس جمهور اوکراین از تصمیم خود در رابطه با تبدیل چرنوبیل به یک جاذبه توریستی رسمی رونمایی کرد، دانشمندان و استادان دانشگاه به این تصمیم واکنش نشان دادند.

دانشمندان هشدار می دهند چرنوبیل برای گردشگران خطرناک است

موج عظیم سفر گردشگران به چرنوبیل تقریبا از 10 سال پیش شروع شد، زمانی که هواداران بازی ویدئویی S.T.A.L.K.E.R می خواستند سرزمینی را که در دنیای مجازی ملاقات کردند از نزدیک ببینند.

ماهمی مینی سریال چرنوبیل روی آنتن رفت و کمپانی های گردشگری از افزایش 30 الی 40 درصدی بازدیدنمایندگان چرنوبیل ، منطقه متروکه و فراموش شده خبر دادند.

دولت اوکراین نیز چندی پیش گفت، میخواهد چرنوبیل را به یک مکان گردشگری رسمی تبدیل کند که انتظار می رود این تصمیم در نهایت چرنوبیل را به یکی دیگر از مقاصد سیاه گردشگری دنیا اضافه کند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین که در ماهمی شروع به کار کرد، در دهم جولای حکمی برای توسعه چرنوبیل امضا کرد. حال این تصمیم، واکنش دانشمندان و محققان را به دنبال داشته است.

دکترجیم بیز لی استاد دانشگاه گرجستان که از سال 2012 تا کنون حیات وحش منطقه ممنوعه چرنوبیل را آنالیز نموده است، اعلام کرد: چرنوبیل بدترین فاجعه هسته ای در تاریخ بشر محسوب می گردد. با این که این حادثه 33 سال پیش رخ داد، هنوز یکی از آلوده ترین محیط های رادیواکتیوی کره زمین بشمار می رود.

به گفته دکتر تی استین استاد دانشگاه میکروبیولوژی و ایمنی شناسی، امروزه میزان تشعشات منطقه ممنوعه چرنوبیل از مکانی به مکان دیگر بسیار متفاوت است و به همین دلیل توصیه او به بازدیدنمایندگان این منطقه داشتن اطلاعات کافی بیش از بازدید و کم کردن زمان بازدید از این منطقه است.

هر چه بیشتر در معرض تشعشعات قرار بگیرید، تاثیرات مخرب بیشتری از آن را در آینده شاهد خواهید بود.

او به بازدیدنمایندگان این مکان توصیه کرد اگر قرار است در این منطقه به چیزی دست بزنند، حتما از دستکش استفاده نمایند. او اعلام کرد بازدید نمایندگان چرنوبیل باید اکیدا از نزدیک شدن به گیاهان و جنگل ها دوری نمایند. این مناطق بعد از فاجعه به خوبی پاکسازی نشده اند و هنوز مقدار قابل توجهی از تشعشعات در آنجا باقی است.

تحقیقات نشان می دهد قارچ ها و خزه هایی که در این محل رشد نموده اند، رادیواکتیو هستند. خوردن مواد غذایی این منطقه به هیچ عنوان امن نیست.

خطر کمتری کسانی را که بر روی سنگ فرش هایی که توسط مقامات پاکسازی شده اند قدم بر می دارند، نسبت به سایر افراد تهدید می نماید. به گفته استین این مکان می تواند امین باشد، اما این امر منوط به نحوه رفتار گردشگران است.

تیموتی موسیو بیولوژیست دانشگاه کارولینای جنوبی که برای بیست سال به آنالیز حیات وحش چرنوبیل پرداخته است و اخیرا از سفر سالانه خود بهچرنوبیل بازگشته است، اعلام کرد، از دیدن بیش از 250 گردشگر در خیابان های پریپیات شوکه شده است. به گفته او بعضی از گردشگران برای دریافت سلفی روی سپر ماشین های این شهر متروکه می نشستند.

این دانشمند اعلام کرد: هرچه تعداد افراد بیشتری به این منطقه سفر نمایند، گرد و خاک بیشتری در هوا پخش خواهد شد و مسئله اینجاست که خاک این منطقه آلوده است.

منبع: دنیای سفر

به "دانشمندان هشدار می دهند چرنوبیل برای گردشگران خطرناک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان هشدار می دهند چرنوبیل برای گردشگران خطرناک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید