فقر سالن سینما در هرمزگان

کاظم گلخنی - خبرنگار: بر اساس آخرین آمار موجود در سال 97، تعداد سینماهای فعال کشور 436 سالن بوده است؛ یعنی به ازای هر 187 هزار ایرانی، یک پرده سینما و به ازای هر 720 نفر، یک جایگاه سینما در کشور وجود دارد.

فقر سالن سینما در هرمزگان

این وضعیت در بعضی استان های کم برخوردار نظیر هرمزگان پیچیده تر است. این استان با 776هزار و 415 نفر جمعیت و 70/697 کیلومتر مربع مساحت 2 سینمای درجه یک به نام های ستاره جنوب و ستاره شهر بندرعباس با ظرفیت 436 جایگاه دارد. تنها سینمای بندرلنگه و سینماهای درجه 2 میناب و غدیر بندرعباس هم کم و بیش رونق دارند. این ارقام نشان می دهد این استان در بهبود سرانه جایگاه سینماها و ساخت سالن های به روز سینمایی فاصله فاحشی با استاندارد کشوری دارد.

  • نبود مطالبات مردمی برای رونق سینما

یکی از فیلم سازان و نویسندگان حوزه سینما درباره کمبود یا نبود سالن های سینما به خبرنگاران گفت: این موضوع ابعاد پیچیده ای دارد. به نظر می رسد کمبود سالن های سینما در هرمزگان پیش از آن که به اقدامات مسئولان در این باره وابسته باشد به بی میلی جامعه و نبود خواست عمومی مردم در این حوزه باز می گردد. تا مردم پیگیری ننمایند، از سوی مسئولان فرهنگی استان قدمی برداشته نمی گردد.

محمدرضا رکن الدینی اضافه نمود: البته این وظیفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است که افکار عمومی را در این زمینه ترمیم کند تا خواسته های مردم به سوی مطالبات فرهنگی سوق داده گردد. رکن الدینی اضافه نمود: از دیگر وظایف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، جذب منابع مالی از شرکت های بزرگ، صنایع و مراکز مالی قدرتمند استان است. این اداره به عنوان مهم ترین متولی فرهنگی استان باید از سرمایه گذاران بخواهد تا درصدی از سرمایه خود را برای حمایت از توسعه فرهنگی اختصاص دهند.

  • نقش شهرداری ها

به عقیده رکن الدینی شهرداری ها از جمله ارگان هایی هستند که می توانند در ایجاد سالن های سینمایی نقش فعالی ایفا نمایند. این سینمایی نویس هرمزگانی در این باره اضافه نمود: در کشورهای پیشرفته، شهرداری ها برگزار نمایندن فستیوال های فرهنگی هستند اما در این استان، شهرداری ها به ویژه شهرداری بندرعباس در این زمینه توجیه نیستند و سینما را نمی شناسند. وی در ادامه گفت: در حقیقت شهرداری ها پیشبرد طرح های عمرانی را در اولویت برنامه های خود می دانند و ضرورتی برای ایجاد سینما احساس نمی نمایند. رکن الدینی بیان نمود: چند سال پیش برای پیگیری جشنواره خورشید به روابط عمومی شهرداری بندرعباس مراجعه کردم و متوجه شدم شهرداری همه تعهدات خود نسبت به این طرح فرهنگی را زیر پا گذاشته است، بدون این که خود را ملزم به شرح یا پاسخ گویی کند.

خوبیار سالاری، دیگر فیلم ساز مطرح هرمزگانی، درباره نقش پردیس سینمایی در افزایش شمار تماشاچی گفت: مهم ترین اتفاقی که می تواند آمار تماشاچی سینما را در این استان افزایش دهد، ساخت پردیس سینمایی در بندرعباس است؛ برای مثال مرکز تجاری ستاره شهر در تعهدات اولیه اش ملزم به ساخت 3 سالن بود اما پس از ساخت، آن را به 1 سالن تغییر کاربری داده است. به اعتقاد وی باید سازندگان و سرمایه گذاران را در این حوزه ملزم به اختصاص بخشی از مجتمع های تجاری به فضای فرهنگی و سالن های سینمایی کرد.

  • سیاست های توسعه ای در فرهنگ

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این باره به خبرنگاران گفت: هم اکنون 2 سینمای ستاره جنوب و ستاره شهر بندرعباس با درجه ممتاز (چهار ستاره) مشغول فعالیت هستند؛ همچنین تنها سینمای بندرلنگه و سینماهای درجه 2 میناب و غدیر بندرعباس هم کم و بیش رونق دارند. رضا کمالی در خصوص نقش شهرداری های استان در ساخت سینما اضافه نمود: شهرداری های استان می توانند با سرمایه گذاری در این حوزه و ارتقای فضای فرهنگی استان تأثیر بی بدیلی بگذارند. حوزه هنری و سازمان تبلیغات اسلامی استان نیز می توانند با راه اندازی مجدد سینماهایی که در اختیارشان است به افزایش سرانه جایگاه سینما در استان کمک نمایند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: تجهیز و تبدیل سالن فرهنگسراهای هر شهر به سالن سینما از دیگربرنامه ها برای افزایش تعداد سینماهای استاندارد در استان است. به گفته وی تاکنون در شهرهای میناب و بندرلنگه این کار اجرا شده و طی چند هفته آینده سینمای فرهنگسرای حاجی آباد نیز افتتاح می گردد. کمالی اظهار کرد: این سالن ها با توجه به مقدار سرمایه ای که بهره بردار بخش خصوصی به آن اختصاص می دهد با درجه یک و حتی ممتاز درجه بندی می گردد. به طور مثال سینما گوهر در بندرلنگه که درجه یک است، با کمی تغییرات می تواند به درجه ممتاز ارتقا یابد.

وی سپس به بی میلی بخش خصوصی در احداث سینما در مرکز استان اشاره و بیان نمود: نگاه سوددهی و بازگشت سریع سرمایه، مهم ترین عامل بی توجهی سرمایه گذاران و سازندگان مجتمع های تجاری در بندرعباس برای ساخت پردیس های سینمایی است.

  • تسهیلات بلاعوض برای سرمایه گذاران

کمالی اضافه نمود: اکنون که پس از گذشت چند سال از احداث مجتمع های تجاری، وضعیت مالی آن ها را آنالیز می کنیم درمی یابیم پیروز ترین مجتمع های تجاری در شهرهای بزرگ کشور مجتمع هایی است که پردیس های سینمایی و دیگر امکانات فرهنگی و تفریحی دارند. وی در ادامه با اشاره به مشوق های سرمایه گذاری بیان نمود: برای تشویق سرمایه گذاران در ساخت پردیس سینمایی، به ازای تأسیس هر سالن سینما، مبلغ یک میلیارد و 600 میلیون ریال کمک بلاعوض به سرمایه گذار پرداخت خواهیم کرد. کمالی تجهیز سینما به امکانات فنی مورد احتیاج و همچنین حمایت از فراوری فیلم را از دیگر بسته های حمایتی برای تشویق سرمایه گذاران بیان کرد. وی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم بانک های استان نیز با پرداخت وام های کم بهره کمک رسان ما در این زمینه باشند.

مدیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان درباره کمبود زمین در بندرعباس اظهار کرد: یکی از مهم ترین مسائل شهر بندرعباس کمبود زمین مناسب در مناطق پر رفت و آمد و اصلی شهر برای احداث پردیس سینمایی است. وی اضافه نمود: با رایزنی های اجرا شده با اداره کل راه و شهرسازی استان درباره واگذاری زمین با کاربری فرهنگی به توافقات خوبی دست یافته ایم و به زودی یک سرمایه گذار را پس از طی مراحل قانونی به این اداره کل معرفی خواهیم کرد. کمالی ادامه داد: سال جاری عملیات احداث یک پردیس سینمای مدرن (پنج ستاره) در شهر بندرعباس شروع خواهد شد.

  • تنها پردیس سینمایی استان در میناب

مدیر کل فرهنگ و ارشاد هرمزگان درباره احداث پردیس سینمایی در شهرستان میناب، گفت: در ساخت پردیس سینمایی شهر میناب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نقش حمایتی داشته و شهرداری تمام هزینه و عملیات اجرایی این پردیس را بر عهده گرفته است. رضا کمالی اضافه نمود: این پروژه با حمایت سازمان سینمایی کشور و سازمان شهرداری های کشور با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد ریال و با زیربنای یک هزار متر مربع احداث می گردد و شهرداری میناب متعهد شده است این پروژه را در کمتر از یک سال به مرحله بهره برداری برساند.

منبع: همشهری آنلاین

به "فقر سالن سینما در هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فقر سالن سینما در هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید