معرفیکلید پنج نیاز فوری شهرهای جهان توسط سازمان ملل؛ شهردار تهران هم متعهد شد

به گزارش وبلاگ سیما، خبرنگاران : 13 هزار مدیر شهری از سراسر شهرهای جهان در انتها بزرگ ترین مجمع شهرداران که هفته پیش در امارات برگزار شد، با انتشار یک بیانیه، مجموعه ای از تکالیف تعهدآور را برای اجرا از سوی همه شهرداران تعیین کردند.

معرفیکلید پنج نیاز فوری شهرهای جهان توسط سازمان ملل؛ شهردار تهران هم متعهد شد

به گزارش وبلاگ سیما تهیه این بیانیه پس از دست کم دو روز طرح چالش های خطرناک و رو به رشد در کلان شهرهای مختلف جهان از سوی حاضران در نشست ابوظبی، در دستور کار شهرداران قرار می گیرد با این هدف که مسائل تقریبا مشترک ساکنان مناطق شهری جهان باید با اقدامات مشترک از جنس تضمینی رفع شود.

آنچه به صراحت در متن بیانیه مجمع 2020 شهرداران جهان قید شده توافق مدیران شهری برسر اقدامات متحد و تعهدآور شهرداری ها و دولت های محلی برای دگرگونی مثبت در شهرها است. این نشست همه ساله به ابتکار سازمان ملل متحد با موضوع دفتر هبیتات- دفتر اسکان بشر ملل متحد- در یکی از کشورها برگزار می شود.

سازمان ملل ضمن هشدار درباره فرایند رشد شدید جمعیت مناطق شهری، برای کنترل شدت مسائل شهفرایندان در پی این رشد، سه کلید مدیریتی به شهرداران معرفی کرده است که حاضران در مجمع 2020 مدیران شهری در بیانیه تهیه شده، خود را مکلف به اجرای آن کرده اند. مجموعه این سه کلید شامل نوآوری در تصمیمات شهری، خلاقیت در اقدامات و توسعه فرهنگ شهرنشینی می شود. قرار است با کلیدهای 2020 شهری، نیاز فوری شهرهای امروز جهان به آینده بهتر، امنیت شهری، مهار تغییرات مخرب اقلیمی و زیست محیطی، تغییر مثبت در فیزیک شهر و همچنین توقف تبعیض در ارائه امکانات شهری به افراد پاسخ داده شود. روز پنج شنبه گذشته دهمین دوره مجمع شهرهای جهان با بیش از 13 هزار شرکت کننده و با برگزاری 540 رویداد رسمی در ابوظبی امارات به کار خود پایان داد. این مجمع که بزرگ ترین گردهمایی مقامات شهری جهان محسوب می شود نخستین بار در سال 2001 به ابتکار سازمان ملل راه اندازی شد و امسال اولین بار بود که یک کشور از خاورمیانه میزبانی آن را برعهده داشت. پیروز حناچی شهردار تهران نیز در این نشست حضور داشت. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه جهانی اقتصاد نشست امسال با موضوع شهرهایی از فرصت ها: ارتباط میان فرهنگ و نوآوری برگزار گردید، و در بیانیه پایانی خود خواستار اقدامات متحد برای اطمینان از آینده ای بهتر برای شهرهای آینده شد. این خروجی که با عنوان اقدامات اعلام شده ابوظبی نامیده شده است شامل تعهدی از سازمان های بین المللی، ملی، محلی و دولت های منطقه ای و همچنین بخش خصوصی، جوامع مدنی، مجامع علمی و سایر گروه های ذی نفع برای انجام اقداماتی طی دو سال آینده به منظور دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل می شود. قرار است نشست آینده این مجمع سال 2022 در لهستان برگزار شود.

در کنار تعهدات اعلام شده، مشارکت کنندگان در این گردهمایی از شهرهایی که خود را مرکز خلاقیت و نوآوری ساخته، و همچنین هویت و میراث فرهنگی را حفظ و تقویت کرده اند، قدردانی شد. در این رابطه مقامات شهری جهان متقاعد شدند که فرهنگ بخشی از راه حل رسیدگی به چالش های مربوط به شهری شدن و دستیابی به چشم انداز شهری جدید است. در کنفرانس سازمان ملل که سال 2015 در اکوادور برگزار گردید این چشم انداز به واسطه دیدی مشترک از آینده ای بهتر و پایدارتر ارائه شد. یکی از بندهای این چشم انداز این است که همه افراد باید حق و دسترسی برابر به منافع و فرصت هایی که شهرها می توانند ارائه کنند داشته باشند. در این چشم انداز جامعه بین المللی توافق کرد به منظور دستیابی به این اهداف در نظام های شهری و شکل فیزیکی فضاهای شهری تجدیدنظر کند. بر این اساس، پنج شنبه هفته گذشته میموناه موهد شریف، رئیس اجرایی هبیتات سازمان ملل به عنوان نهاد رسمی این سازمان در برگزاری مجمع شهرهای جهانی پیرامون نشست امسال گفت: در مراسم اختتامیه این نشست شش روزه شرکت کنندگان از تمامی طیف های جوامع بر اهمیت این هدف مشترک که باید آینده ای بهتر برای نسل بعدی به جای گذاشت تاکید داشتند. به گزارش وبگاه رسمی سازمان ملل، تمام اهداف مربوط به حوزه شهری اهداف توسعه پایدار سازمان ملل در هدف یازدهم این سند گنجانده شده است. خانم شریف با تاکید بر این موضوع که اقدامات تعریف شده در بیانیه نشست ابوظبی جزئیات مربوط به چگونگی و زمان دستیابی به اهداف توسعه پایدار را معین می کند می گوید هدف یازدهم سند رسیدن به شهرها و سکونتگاه های انسانی فراگیر، امن، پایدار و منعطف تر است. در آغاز این نشست نیز ارنستو اوتنو، معاون سازمان فرهنگی سازمان ملل مدعی شد برای سال ها است که یونسکو سعی دارد فرهنگ را موضوع طرح های توسعه ای شهرها قرار دهد و اهمیت نقش فرهنگ در بازسازی شهرها بیش از هر زمان دیگر معین شده است. علاوه بر این سخنان، او همچنین در دو جلسه سطح بالا پیرامون موضوع خلاقیت و نوآوری سخن راند. شهرهایی همچون دهلی، لاگوس، سائوپولو و توکیو که امروز انبوهی از جمعیت را در خود جای داده اند، تصور کنید تا سال 2050 به شکل در خواهند آمد. بر اساس برآوردهای سازمان ملل، طی سه دهه آینده 5/ 2 میلیارد نفر به جمعیت مراکز شهری جهان افزوده خواهد شد، زمانی که از هر سه نفر جمعیت جهان، دو نفر در مناطق شهری زندگی خواهند کرد. هر چند شهرها قطب های توسعه فرهنگی، علمی و اقتصادی جهان محسوب می شوند، اما باید به یاد داشت بسیاری از چالش های محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی که امروز با آنها روبرو هستیم از مناطق شهری نشأت گرفته اند. شهرهای امروز 75 درصد از منابع انرژی جهان را مصرف می کنند و از طرفی سهمی 70 درصدی از انتشار گازهای گلخانه ای دارند. با توجه به اینکه رشد جمعیت ادامه دارد و اینکه کره خاکی با چالش های متعدد بی سابقه ای از جانب تغییرات آب وهوایی روبرو است، نیازی مبرم به برنامه ریزی باثبات و پایدار برای شهرها وجود دارد.

با وجود این شرایط، دهمین نشست مجمع شهرهای جهانی با موضوع تعامل میان فرهنگ و نوآوری برگزار شد. مارتینا اوتو، رئیس واحد شهرها در برنامه محیط زیستی سازمان ملل متحد در این رابطه می گوید: محیط زیست طنابی طلایی برای ارتباط نوآوری و فرهنگ به شمار می رود که از قضا موضوع نشست امسال مجمع نیز هست. در ادامه صحبت های این کارشنان حوزه شهری آمده است: با توجه به اینکه ضروری است رسیدگی به تغییرات آب وهوایی بخشی از استراتژی های حفاظتی ما برای حفظ میراث های فرهنگی باشد، باید در سنت ها به دنبال انگیزه هایی برای خود بگردیم. از طرفی به واسطه نوآوری می توانیم راه هایی برای تبدیل شهرهای مان به انتشار کربن صفر و کارآیی منابع بیابیم. در این رابطه برنامه محیط زیستی سازمان ملل متحد و بخش هبیتات این سازمان همکاری طولانی در اجرای پروژه های مختلف در دستیابی به شهرهای پایدار دارند.

منبع: اقتصادنیوز

به "معرفیکلید پنج نیاز فوری شهرهای جهان توسط سازمان ملل؛ شهردار تهران هم متعهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفیکلید پنج نیاز فوری شهرهای جهان توسط سازمان ملل؛ شهردار تهران هم متعهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید