میانگین فرسودگی مدارس در اردبیل 41 درصد است

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: میانگین فرسودگی ساختمان های آموزشی در اردبیل 41 درصد است.

میانگین فرسودگی مدارس در اردبیل 41 درصد است

به گزارش خبرنگاران، احمد ناصری در جلسه شورای آموزش و پرورش استان اردبیل اظهار کرد: در حالی که میانگین فرسودگی مدارس کشور 30 درصد است این وضعیت در ناحیه دو اردبیل به 41 درصد رسیده و ما در ناحیه دو اردبیل در بیش از 100 واحد آموزشی احتیاج به تخریب و بازسازی داریم.

وی با بیان اینکه در ناحیه یک آموزش و پرورش اردبیل نیز به دلیل واقع شدن شهرک های جدیدالاحداث احتیاج به توسعه فضای آموزشی داریم، اعلام نمود: این کمبود فضا به حدی است که ما هر سال باید 16 مدرسه 9 کلاسه در ناحیه یک آموزش و پرورش احداث کنیم تا پاسخگوی تراکم دانش آموزی باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با بیان اینکه در دهه اخیر بیش از 10 هزار نفر به جمعیت دانش آموزی اردبیل اضافه نموده گردیده است، گفت: ما در اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد به دلیل تراکم دانش آموزی با کمبود فضا روبرو هستیم.

ناصری در ادامه به مصوبه قبلی شورای آموزش و پرورش در عودت ساختمان آموزشی در مشگین شهر از طریق دانشگاه محقق اردبیلی به آموزش و پرورش اشاره نمود و اضافه نمود: قرار است تا مهرماه این تحویل و تحول انجام گردد تا در فضای آموزشی 18 کلاسه دانش آموزان این شهرستان مشغول تحصیل شوند.

وی ادامه داد: در اجرای ماده 16 که شهرداری باید به ازای صدور مجوز برای احداث پاساژ و مجموعه های تجاری 5 درصد ارزش زمین را به ازای هر مترمربع به صورت نقد به حساب آموزش و پرورش واریز کند که ما در آنالیز از 20 استان کشور به این جمع بندی رسیدیم که در اکثر استان ها این ماده قانونی اجرا نگردیده و تنها در 5 استان در اجرای مصوبه تاکید گردیده که با تاکید استاندار اردبیل قرار شد این ماده قانونی اجرا گردد تا شهرداری از این محل منابع مدنظر آموزش و پرورش را به حساب درآمدهای اختصاصی آموزش و پرورش واریز کند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل بیان نمود: درآمدهای حاصل از این محل صرف تملک و ساخت فضاهای آموزشی خواهد شد که امیدواریم منابع خوبی از این محل به آموزش و پرورش اختصاص یافته و زمینه اجرای پروژه ها فراهم آید.

ناصری گفت: 23 درصد مدارس واقع در ناحیه دو اردبیل دوشیفته فعالیت می نمایند که با بهره برداری از پروژه حیات طیبه در قالب 36 کلاس درس دو مدرسه در شهرک های جدیدالاحداث و مدرسه هاجر بخشی از کمبود فضای آموزشی در اردبیل رفع خواهد شد.

وی میانگین فضای آموزشی را در اردبیل 5.7 صدم مترمربع اعلام و توضیح داد: این میانگین در بالاترین سطح مربوط به استان یزد و 8.80 صدم مترمربع است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل به تهیه و تدوین پروژه مهر اشاره و اظهار کرد: ما در قالب کارگروه های مختلف از چند ماه پیش کارهای اجرایی را برای آغاز مهر باشکوه همراه با آرامش آغاز کردیم و کوشش می کنیم تا بهترین فضا، امکانات و تجهیزات را برای دانش آموزان فراهم کنیم.

ناصری از ارسال تجهیزات بهداشتی، آموزشی، هنرستانی، هوشمندسازی مدارس شهری، روستایی و عشایری و همچنین افزایش فضای آموزشی و بهسازی و رنگ آمیزی برخی از مدارس اطلاع داد و اعلام نمود: با مشارکت نوسازی مدارس اغلب واحدهای آموزشی استان به سیستم گرمایشی مجهز شدند و در کنار ساخت و بهره برداری از واحدهای آموزشی همزمان با آغاز سالتحصیلی چندین سالن و نمازخانه در مدارس استان اردبیل به بهره برداری خواهد رسید.

وی همچنین از پرداخت مطالبات فرهنگیان تا آخر شهریورماه اطلاع داد و گفت: ما در کنار پذیرش نقدها و نقدها سعی می کنیم تا براساس سند تحول بنیادین در بخش های مختلف نظیر ساختمان، تجهیزات، نیروی انسانی و همچنین حضور دانش آموزان در مدارس و همراهی اولیای آنها برنامه ریزی ها را به نحوی انجام دهیم تا مسائل و نارسایی ها رفع گردد.

در این جلسه مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو اردبیل به سابقه یکصد ساله آموزش و پرورش در اردبیل آن هم به شکل مشارکتی اشاره نمود و اضافه نمود: در حال حاضر در شهرستان اردبیل 801 مدرسه برای 108 هزار دانش آموز ارائه خدمات می نمایند که بیش از 48.5 درصد جمعیت دانش آموزی استان در این شهرستان تحصیل می نمایند.

احمدی به تنوع مصوبات جلسات شورای آموزش و پرورش شهرستان در حوزه های آموزشی، پرورشی، اداری – مالی، عمرانی و رفاهی – خدماتی اشاره نمود و گفت: آموزش و پرورش ناحیه دو اردبیل از بیشترین فضای آموزشی فرسوده رنج می برد به طوری که 41 درصد مدارس ناحیه دو اردبیل احتیاج به تخریب و بازسازی دارد.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک اردبیل نیز در این جلسه اظهار کرد: در این ناحیه 407 باب مدرسه در قالب 6 هزار کلاس درس در سالتحصیلی جدید فعالیت خواهد نمود به طوری که بیش از 60 درصد دانش آموزان این ناحیه در مدارس دولتی تحصیل می نمایند.

وی به بحران کمبود فضای آموزشی در این ناحیه به دلیل تعدد شهرک های جدیدالاحداث اشاره و اعلام نمود: باید در هر سال 16 مدرسه 9 کلاسه در این ناحیه احداث گردد که برای مهرماه سال جاری به همت مجمع خیرین تنها چهار باب مدرسه آماده افتتاح گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "میانگین فرسودگی مدارس در اردبیل 41 درصد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میانگین فرسودگی مدارس در اردبیل 41 درصد است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید