پنج شنبه ها؛ روز خرید صنایع دستی

مرضیه اردکانی- قزوین ـ خبرنگار:صنایع دستی را نمی توان قیمت گذاری کرد، چون معین میزان عشق به کار رفته در هنر قابل نرخ گذاری نیست. با این همه زندگی صنعتگران با عشق نمی گذرد و باید برای گذران زندگی محصولات هنری شان را بفروشند. امروزه رونق فروش صنایع دستی نسبت به گذشته کمرنگ تر شده است.

پنج شنبه ها؛ روز خرید صنایع دستی

در سال های نه چندان دور صنایع دستی در تمام زوایا و نقاط مختلف منازل به چشم می آمدند. انواع صنایع دستی شامل گلدوزی، سفالگری، نقاشی، فرشبافی، منبت کاری و بسیاری دیگر چه به صورت کاربردی در وسایل منزل و چه تزئینی در دکورها و ویترین ها در زندگی فقیر و غنی جای داشتند و دختران نوعروس به تعداد و تنوع صنایع دستی در جهیزیه خود افتخار می کردند. در عین حال آموختن تعدادی از این هنرها هم از واجباتی بود که دختران باید قبل از ازدواج صاحب آن مهارت می شدند. رفته رفته زندگی ها ماشینی شد و به تدریج دستگاه ها جایگزین دستان هنرمندان شدند و هنرهای ماشینی با قیمت هایی پایین تر جای هنرهای دستی را گرفتند. هنوز هم علاقه مندان به این هنرها کم نیستند اما قیمت بالای آن باعث شده است بیشتر خریداران علاقه مند از خرید آن عقب نشینی نمایند.

  • نمایشگاه هفتگی

در اردیبهشت امسال برای حمایت و یاری به صنعتگران صنایع دستی استان قزوین حرکتی جدید انجام شد. علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین اعلام نمود: طرح پنج شنبه ها با صنایع دستی یک طرح ملی است که با هدف حمایت از فروشندگان صنایع دستی و بازاریابی برای فروش آثار هنرمندان و فعالان این عرصه هر هفته پنج شنبه ها با برپایی بازارچه های یک روزه صنایع دستی در قزوین به اجرا درمی آید. متقاضیان خرید از تخفیف ویژه 10 درصدی برای خرید محصولات برخوردار می شوند. وی با بیان این که استان قزوین در اجرای این طرح در کشور پیشرو است، اضافه نمود: در این طرح محصولات فراوریی هنرمندان در رشته های سبدبافی، منبت کاری، قلم زنی، پاپیه ماشه، رودوزی های سنتی، گلیم بافی، معرق و کارچوب و موج بافی برای عرضه و فروش به معرض نمایش درمی آید.

  • فراوری کاربردی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان قزوین در خصوص صنایع دستی شرح داد: هنر در خانه به اعضای خانواده آرامش می دهد و صنایع دستی لطافت را به محل زندگی می دمد به ویژه در زندگی های ماشینی امروزی توجه به هنر و صنایع دستی می تواند آرامش بخش باشد. علاوه بر آن صنایع دستی از گزینه های خوب برای هدیه دادن است. روان شناسان هم به بیماران اعصاب و روان و هم به بچه های بیش فعال توصیه می نمایند که برای آرامش و سلامت روان خود به سمت هنرهای صنایع دستی بروند مخصوصا کار با گل و سفالگری هیجانات زیاد را کاهش می دهد و تمرکز را بیشتر می نماید.

سیدمیثم حصاری در خصوص راهکارهای رونق صنایع دستی گفت: صنعتگران هنرهای صنایع دستی باید کاربردی تر کار نمایند تا فراوریات آنها در زندگی مردم مورد استفاده قرار بگیرد. صنایع دستی چرم باید در وسایلی مانند کیف، جاکلیدی و جاسوئیچی، ظروف سفال در منازل، گلیم، ترمه دوزی و پن بافی در انواع لباس ها در زندگی مردم مورد استفاده قرار گیرد و رشته های هنری بیشتر به سوی فراوریات کاربردی بروند. با این همه بعضی از کارهای هنری دلی است که باید به آنها هم توجه گردد.

وی در خصوص طرح پنج شنبه ها با صنایع دستی اعلام نمود: این طرح برای اولین بار در کشور در استان قزوین به اجرا درآمد و قرار است استان اصفهان بعد از ما از بیستم خردادماه این طرح را به اجرا دربیاورد. براساس این طرح خریداران صنایع دستی در روزهای پنج شنبه از تخفیف 10 درصدی برخوردار می شوند و ما در کشور مجری طرح هستیم. تاکنون عده ای از صنعتگران در اجرای این طرح با ما همکاری نموده اند اما انتظار داریم که همه صنعتگران در استان حرکتی انجام دهند و این طرح را به اجرا در بیاورند، چون آنها با مردم ارتباط مستقیم دارند و می توانند با این طرح یاری شایانی به رونق صنایع دستی بنمایند. معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان قزوین اضافه نمود: اکنون این طرح در خانه صنایع دستی پشت مسجد جامع، بازارچه دائمی صنایع دستی خانه داعی و مجموعه سعدالسلطنه به اجرا درمی آید.

  • سایتی برای معرفی صنایع دستی قزوین

سیدمرتضی عبدالحسینی یک هنرمند منبت کار با سابقه 32 ساله در این صنعت به خبرنگاران گفت: برای این که صنایع دستی به سبد خرید مردم ما وارد گردد باید فراوریات صنایع دستی علاوه بر این که کاربردی تر شوند، شیک تر و زیباتر ساخته شوند یعنی هم جنبه کاربردی و هم جنبه تزئینی داشته باشند. این کار احتیاجمند خلاقیت است. همچنین باید صنعتگران ما هنر خود را از حالت سنتی همیشگی خارج نمایند و در ظاهر آن تغییرات زیبا به وجود آورند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که ما داریم این است که صنعتگران صنایع دستی استان ما به گردشگران خارجی و ایرانی معرفی نمی شوند. ما به یک پایگاه و سایت احتیاج داریم که یک گردشگر بتواند با گوشی خود به راحتی اطلاعاتی از هنرمندان استان ما بگیرد. در این زمینه با سازمان میراث فرهنگی استان قزوین صحبت کردیم و آنها پیگیر این موضوع شده اند و قرار است این سایت راه اندازی گردد. حتی ما باید یک سایت هم برای طرح پنج شنبه ها با صنایع دستی برای شهروندان قزوینی داشته باشیم.

عبدالحسینی در خصوص طرح پنج شنبه ها با صنایع دستی توضیح داد: ما در محدوده خودمان دیدیم که شهروندان از این طرح مطلع شدند و از آثار ما بازدید کردند. حداقل تاثیر اجرای این طرح این است که چون ما پنج شنبه ها کارهای خود را به بیرون کارگاه می بریم و مردم از آنها بازدید می نمایند در حالی که پیش از این فراوریات ما در غرفه ها دور از چشم مردم بود و دیده نمی شد. با اجرای این طرح حداقل مردم ما متوجه می شوند که داخل این کارگاه ها چه اتفاقی می افتد و چه کالایی فراوری می گردد. این موضوع ما را امیدوار می نماید که صنایع دستی رونق پیدا کند.

  • اطلاع رسانی طرح

امیررضا رضوانی با سابقه 7 ساله در هنر قلم زنی نیز گفت: به لحاظ این که وضعیت مالی بسیاری از مردم مساعد نیست صنایع دستی از سبد کالای مردم خارج شده است و حتی اجرای طرح پنج شنبه ها با صنایع دستی و تخفیف ویژه 10 درصدی در پنج شنبه ها نیز تغییر چندانی در این وضعیت به وحود نیاورده است و فعلاً خرید صنایع دستی در اولویت مردم نیست. در این میان در ایام نوروز میزان استقبال گردشگران از صنایع دستی و فراوریات ما بسیار خوب بود و ما راضی بودیم اما باید فکری هم به حال بقیه ماه های سال کنیم تا از رکود خارج شویم. ما در غرفه های خودمان بحث آموزش را بیشتر از بحث فروش داریم.

وی ابراز کرد: به نظر من هنوز در شهر قزوین به طور کامل اجرای این طرح اطلاع رسانی نشده است. در محدوده کاری ما در بازارچه دائمی صنایع دستی خانه داعی با نصب بنر اطلاع رسانی شده است، اما باید در دیگر خیابان های اصلی شهر هم با نصب بنر مردم را از این طرح مطلع نمایند. الان فقط در حد رهگذران عبوری از کنار کارگاه های ما از فراوریات روی میز بازدید می نمایند. رضوانی اضافه نمود: البته هنوز ما در ابتدای اجرای این طرح هستیم و امیدواریم با حمایت مسئولان میراث فرهنگی در اجرای این طرح که به طور دائمی است، در ماه های آینده شاهد رونق صنایع دستی در قزوین باشیم.

  • ضرورت ورود سرمایه گذاران

به سراغ یک فروشنده صنایع دستی می روم. تنوع و رنگارنگی محصولات سنتی و کارهای دستی فروشگاه او انسان را به وجد می آورد. او بدون ذکر نامش از خلوتی و کسادی فروشگاه خود گفت: من در صورت استقبال شهروندان حتی حاضرم به غیر از طرح پنج شنبه ها با صنایع دستی، در روزهای دیگر هفته هم به شهروندان این تخفیف را بدهم. اما اکثر مردم دیگر قدرت خرید صنایع دستی را ندارند. هنوز علاقه مندان زیادی برای فراوری صنایع دستی در تمام شاخه های هنری داریم، اما آنها هم با دیدن بازار کم رونق این عرصه دلسرد می شوند. وی اضافه نمود: جوانان هنرمند زیادی برای ورود به این بازار با ما مشورت می نمایند، اما سرمایه شان کافی نیست. باید سرمایه داران در این عرصه فعالیت داشته باشند و با سرمایه گذاری جانی تازه به رونق صنایع دستی بدمند. قزوین شهری گردشگرپذیر است و سرمایه گذاری در زمینه صنایع دستی می تواند در کنار رونق فراوری به رونق گردشگری هم یاری زیادی کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "پنج شنبه ها؛ روز خرید صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج شنبه ها؛ روز خرید صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید