پوتین: روسیه به وظایف خود در سوریه عمل نموده، حضور آمریکا غیرقانونی است

به گزارش وبلاگ سیما، رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد، هر ناظر بی طرفی بر نقش مسکو در تثبیت اوضاع سوریه اذعان می نماید، در حالی که ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا قبل از ورود روسیه به سوریه، در عرصه مبارزه با تروریسم تنها در حال درجا زدن بود.

پوتین: روسیه به وظایف خود در سوریه عمل نموده، حضور آمریکا غیرقانونی است

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ سیما به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در پایان نشست سران گروه بریکس (برزیل، روسیه هند، چین و آفریقای جنوبی) در برزیل گفت که روسیه حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه را قانونی نمی داند.

وی گفت: نظامیان آمریکایی به صورت غیرقانونی در خاک سوریه حضور دارند، برای اینکه آنها از طرف مقامات رسمی دمشق به این کشور دعوت نشده و مجوز شورای امنیت سازمان ملل برای این منظور را نیز ندارند.

پوتین اضافه نمود: مسائلی در مناطق شرقی رود فرات وجود دارد، در آنجا نیروهای تروریستی حضور دارند، نظامیان خارجی، از جمله آمریکایی ها در آنجا حضور دارند و من بارها گفته ام که ما این مسئله را قانونی نمی دانیم.

وی در عین حال تاکید نمود: روسیه به وظایفی که از ابتدای شروع عملیات مبارزه با تروریست ها در سوریه برعهده گرفته، عمل نموده است. اصلی ترین وظیفه روسیه جلوگیری از نفوذ تروریست های با تجربه خوب جنگی در سوریه به خاک خود بود. در حال حاضر در اردوگاه های که در مناطق مرزی ترکیه-سوریه وجود دارند، صدها تروریست از روسیه و هزاران تروریست از کشورهای جامعه مشترک المنافع نگهداری می شوند. البته نمی توان تایید کرد که ما صددرصد وظایف خود را پیش روی خود را حل نموده ایم. اما در انجام وظایفی که با شروع عملیات نظامی در سوریه برای خود معین نموده بودیم پیروز شده ایم .

رئیس جمهوری روسیه اضافه نمود: ما با شروع اقدام فعال در حمایت از دولت قانونی سوریه پیروز شدیم تا 90 درصد از خاک این کشور را از وجود تروریست ها آزاد کنیم. ما نه تنها این مناطق را آزاد کردیم، بلکه آنها را تحت کنترل دولت قانونی این کشور درآوردیم. بنابراین ما پیروز شدیم تا وظایف خود را عمل کنیم.

ولادیمیر پوتین یادآور شد، البته آمریکا هم سهمی در مبارزه با تروریسم در سوریه دارد، ولی که تا قبل از ورود روسیه به سوریه، ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا، پیروزیت خاصی در این رابطه به دست نیاورده و در واقع در حال درجا زدن بود. ولی هر ناظر بی طرفی می تواند سهم مسکو در نابودی تروریست ها را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهد.

به گفته وی، کشورهایی که مشغول حل و فصل مسائل در سوریه هستند، وظایف زیادی در رابطه با منطقه کاهش تنش ادلب دارند. در آنجا تروریست هایی متمرکز شده اند که به راحتی می توانند به سایر کشورها، از جمله به لیبی بفرایند.

رئیس جمهوری روسیه خواهان تشریک مساعی سازنده همه کشورها در مبارزه با تروریسم شد، برای اینکه آنها برای همه دنیا خطرناک هستند. وی اضافه نمود: این مسئله در وهله نخست مربوط به کشورهای اروپایی می گردد. ما از حملات تاسف باری که توسط تروریست هایی که تجربه جنگیدن در سوریه را آموخته اند، اجرا شده، مطلع هستیم. چنین خطری برای ایالات متحده نیز وجود دارد. به همین دلیل تنها مبارزه مشترک با تروریسم، از جمله با یاری آمریکا، می تواند مانع از تهدیدات در این زمینه گردد.

گفت وگوهای سیاسی بین دولت و مخالفان باید بتواند تمامیت ارضی سوریه را بطور کامل بازگرداند

پوتین در عین حال ابراز امیدواری کرد که در حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه نیز دولت و مخالفان بتوانند روابط درستی با یکدیگر برقرار نمایند و بتوانند تصمیمات کلیدی و جامعی اتخاذ نمایند که صلح و آرامش را به سوریه بازگردد. وی همچنین انتظار دارد که گفت وگوهای سیاسی بین سوری ها بتواند تمامیت ارضی این کشور را به طور کامل برقرار کند.

رئیس جمهور روسیه یادآور شد که در تماس نزدیک با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بوده و به خوبی می داند که وی نگران ی هایی درباره بعضی سازمان ها دارد. وی اضافه نمود: ولی ما در جریان مذاکرات تلفنی اخیر با یکدیگر به توافق رسیده ایم که با توجه به سطح همکاری های ما، طرف ترکیه ای به صورت عملیاتی و در سطح کاری نگرانی های خود را در رابطه با اوضاع در مناطق مرزی را به اطلاع روسیه برساند و اگر ما واقعاً موارد نقضی را مشاهده کنیم، آمادگی داریم تا به آنها واکنش نشان دهیم.

اوضاع آمریکای لاتین باید طبق خواست مردم و نه جاه طلبی سیاستمداران حل و فصل گردد

پوتین در پاسخ به سئوال یکی از وبلاگ سیما درباره اوضاع بولیوی، تاکید نمود: شرایط کنونی که در بولیوی شاهد آن هستیم، زمانی به وجود می آید که دولت قدرت نداشته باشد و هیچکس از آن پیروی نمی نماید. اوضاع کنونی بولیوی تا حدودی یادآور شرایط لیبی است، هرچند حمله مسلحانه ای از خارج به این کشور صورت نگرفته، ولی بولیوی در آستانه هرج و مرج واقع شده است و این مسلماً یک علامت نگران نماینده است.

رئیس جمهوری روسیه در عین حال اضافه نمود که مسکو آمادگی دارد تا با دولتی که به صورت قانونی به قدرت برسد، همکاری داشته باشد و امیدوار است که هر کسی که در بولیوی به قدرت برسد، به حفظ و توسعه روابط با روسیه علاقه مند باشد.

ولادیمیر پوتین یادآور شد، روسیه امیدوار است که سیاستمداران در کشورهای آمریکای لاتین بتوانند با مسئولیت پذیری در برابر مردم کشورهایشان با شرایط بحرانی کنونی در این منطقه مقابله نمایند. وی گفت: این یک واقعیت است که اوضاع در آمریکای لاتین به سرعت در حال تغییر است. ما امیدواریم که عقل سلیم و درک منافع مردم این کشورها بر بعضی جاه طلبی های سیاسی و گروهی فایق آید و صلح و امنیت در این کشورها برقرار گردد. به همین دلیل روسیه به طور قاطع با هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی کشورهای منطقه، از جمله ونزوئلا مخالف است.

به عقیده وی، اوضاع بحرانی در کشورهای منطقه آمریکای لاتین دلایل خاص خود را دارد و بیشتر بر اساس مسائل اقتصادی-اجتماعی است، البته عامل دخالت خارجی نیز همیشه در این مسئله نقش دارد.

رئیس جمهوری روسیه در پاسخ به سئوال دیگری تاکید نمود، این کشور در پاسخ به کوشش آمریکا برای وارد کردن چین به مذاکرات درباره مسئله کنترل تسلیحات، پیشنهاد می کند تا انگلیس و فرانسه نیز به این مذاکرات بپیوندند.

وی گفت: اگر آنطور که آمریکا می گوید، چین هم باید به فرایند مذاکرات کنترل تسلیحات ملحق گردد، چرا تنها چین؟ فرانسه و انگلیس و دیگر کشورهایی که به عنوان قدرت هسته ای در دنیا شناخته شده اند، نیز به این مذاکرات بپیوندند.

نقش رو به رشد گروه بریکس در تثبیت اوضاع سیاسی و اقتصادی دنیا

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنان خود در این کنفرانس مطبوعاتی، گروه بریکس را عامل ثبات در سیاست و اقتصاد دنیای نامید. وی یادآور شد که بریکس یک اتحاد بسته نیست و نقش آن در حال افزایش است. پوتین گفت: باید پذیرفت که گروه بریکس نقش معین نماینده ای در ثبات، نه تنها در عرصه سیاسی، بلکه در اقتصاد دنیای دارد، از آنجا که خواهان بازاری باز و مخالف هرگونه حمایت گرایی و رقابت ناعادلانه است.

به گفته وی، این مسئله در سند نهایی امضاء شده در نشست سران بریکس هم منعکس شده و این گروه در این راستا نقش ثبات دهنده ای دارد و اهمیت آن در عرصه سیاست دنیای روز به روز در حال افزایش است برای اینکه گروه بریکس یک اتحاد بسته نیست و با تغییر اوضاع در دنیا، اهمیت آن هم افزایش پیدا خواهد نمود.

پیشنهاد پوتین درباره استفاده از روبل روسیه برای تسویه حساب ها در گروه بریکس

رئیس جمهوری روسیه همچنین پیشنهاد کرد که روبل روسیه به طور فعال برای مبادلات ارزی بین کشورهای عضو گروه بریکس مورد استفاده قرار بگیرد. وی شرح داد: می خواهم یادآور شوم که روبل- ارز ملی روسیه، به طور کامل و آزادانه به تمامی ارزهای دنیای قابل تبدیل است. با توجه به شرایط پایدار اقتصاد کلان روسیه، روبل می تواند ابزاری برای تسویه حساب ها بین کشورهای ما باشد و تمامی التزامات در این رابطه هم کاملا رعایت می شوند.

پوتین پیشنهاد کرد تا سهم تامین اقتصادی بانک جدید توسعه بریکس در ارزهای ملی افزایش یابد تا وزنه ارزهای ملی کشورهای عضو این گروه در اقتصاد دنیای افزایش یافته و مانع از خطرات مضاعف در تسویه حساب های متقابل گردد. به گفته وی، در اوایل سال 2020 شعبه بانک جدید توسعه بریکس در مسکو افتتاح می گردد و روسیه امیدوار است که تعداد شعب منطقه ای این بانک گسترش یابد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری های روسیه و برزیل در تمامی زمینه ها و به طور کامل از سر گرفته گردد. وی از مقامات برزیل به خاطر مهمان نوازی و سازماندهی خوب نشست سران گروه بریکس که روز پنجشنبه به پایان رسید، قدردانی نموده و گفت: ما به برزیل به چشم یک شریک راهبردی نگاه می کنیم. دو کشور در سال 2018 یکصدو نودمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک را گرامی داشتند. سهم برزیل در روابط بازرگانی با روسیه با آمریکای لاتین بیش از 30 درصد است. حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور 5 میلیارد دلار است و مسکو امیدوار است که این رقم افزایش پیدا کند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین در پاسخ به سئوال دیگری گفت، به خاطر اینکه شرکت نفت و گاز اوکراین شکایت جدیدی را تنظیم نموده، در مذاکرات آنها با شرکت گازپروم روسیه مسائلی بوجود آمده و این خطر وجود دارد که ترانزیت گاز روسیه به وسیله خاک اوکراین متوقف گردد. به گفته وی، مسکو آمادگی دارد تا توافقاتی را، از جمله بر اساس قوانین اروپایی منعقد کند، البته مسلماً اگر طرف اوکراینی بتواند این قوانین را اجرا کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پوتین: روسیه به وظایف خود در سوریه عمل نموده، حضور آمریکا غیرقانونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: روسیه به وظایف خود در سوریه عمل نموده، حضور آمریکا غیرقانونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید