کارتون نوستالژیک؛ پسر شجاع در برابر شیپورچی و خرس قهوه ای!

این کارتون چنان تاثیر عمیقی روی بچه های دهه شصتی گذاشت که تا سال های بعد هم همراه شان بود. هنوز هم تعداد زیادی لطیفه و جوک با موضوع شخصیت پسر شجاع فراوری می گردد. این انیمیشن یکی از پرطرفدارترین کارتون های دهه شصت بود و پای ثابت همه برنامه های کودکی که تا اواسط دهه هفتاد از شبکه های مختلف پخش می شدند. آغاز آشنایی ما با انیمیشن های ژاپنی قبل از فوتبالیست ها و میتی کومان با سریال جذاب پسر شجاع بود که البته این اسم واقعی اش نیست.

کارتون نوستالژیک؛ پسر شجاع در برابر شیپورچی و خرس قهوه ای!
تاریخ ساخت خالقان کشور سازنده
1975-1980 کازویوکی اوکاسیکو، توزو تاکاگاکی ژاپن

کارتون پسر شجاع با نام اصلی داستان دون چاک در اپیزودهای چهل دقیقه ای فراوری شده بود. همه اپیزودها در جنگل محل زندگی پسر شجاع که اسم اصلی اش چاک بوده اتفاق می افتاد. پسر شجاع با پدرش زندگی می کرد. جفت شان سگ آبی بودند و در همسایگی شان هم یک مادر و دختر زندگی می کردند که آنها هم سگ آبی بودند. دختر دوست صمیمی پسر شجاع بود. یک خرس مهربان هم با مادرش در حلقه دوستی آنها بود. یک بز پیر هم پزشک عاقل دهکده بود. از آن طرف بدهای قصه هم گرگی به نام شیپورچی و دوستانش روباه و خرس قهوه ای بودند. هرچه آنها نقشه می کشیدند تا جنگل را تصاحب نمایند پسر شجاع با پدر و دوستانش جلوی شان می ایستادند.

چیزهایی که درباره کارتون پسر شجاع نمی دانید

  • این انیمیشن قبل از ایران در دهه 80 میلادی در کشورهای عربی بسیار محبوب شد. آنها این کارتون را با دوبله و اسم سنان روانه آنتن تلویزیون هایشان کردند.
  • این کارتون که محصول استودیوی ژاپنی Knack بود اولین بار در سال 1975 از کانال 12 توکیو پخش شد.
  • سریال شامل 26 اپیزود است و هر اپیزود 40 دقیقه دارد. البته از آنجایی که تلویزیون ما هیچ وقت قسمت های 40 دقیقه ای پخش نمی کرد تقریبا هر اپیزود آن با ممیزی در دو قسمت به مدت یک ربع از تلویزیون پخش می شد.
  • این سریال را غلامعلی افشاریه در اوایل دهه شصت خورشیدی برای شبکه اول سیما دوبله کرد.
  • موسیقی متن جذاب این کارتون ساخته هیروشی یامازاکی بود که البته ترانه روی تیتراژش برای پخش از تلویزیون حذف شد.
  • صداپیشگان نقش پسرشجاع، نادره سالاری و مهوش افشاری بودند. ناهید امیریان به جای خرس مهربون و مهین برزویی به جای خانم کوچولو صحبت می کردند. از بین دوبلورها صدای پرویز نارنجی ها برای نقش دکتر (بز)، اصغر افضلی برای نقش روباه و جواد پزشکیان برای نقش خرس قهوه ای مشهور شد.
منبع: دیجیکالا مگ

به "کارتون نوستالژیک؛ پسر شجاع در برابر شیپورچی و خرس قهوه ای!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارتون نوستالژیک؛ پسر شجاع در برابر شیپورچی و خرس قهوه ای!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید