تولد نخستین مارمولک های مهندسی ژنتیکی شده دنیا

در نتیجه استفاده از ابزار مهندسی ژنتیک 4 مارمولک به رنگ صورتی روشن در آزمایشگاه متولد شده اند. آنها نخستین مارمولک های تغییر ژنتیک یافته دنیا هستند.

تولد نخستین مارمولک های مهندسی ژنتیکی شده دنیا

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، یک نوع مارمولک بومی کوبا و جزایر باهاماس به نام Bahaman anole مشهور و قهوه ای رنگ است. اما به تازگی 4 مارمولک Bahaman anole در آزمایشگاه دانشگاه جورجیا به رنگ صورتی روشن متولد شده اند.

در حقیقت این مارمولک های آلبینوو نتیجه نخستین آزمایش مهندسی ژنتیک و تغییر ژنتیکی در خزندگان هستند. چنین پژوهشی احتمالاً در حوزه درمان انسان کاربردهای بسیار زیادی دارد.

داگلاس منک محقق ارشد این پژوهش، این مارمولک های قهوه ای را انتخاب کرد زیرا این گروه از موجودات ویژگی های متمایزی دارند. به هرحال محققان برای ایجاد تغییر ژنتیک از ابزار CRISPR-Cas9 استفاده کردند تا پروتئین های CRISPR را به تخم های نابالغ مارمولک تزریق نمایند. این تخم ها هنوز در تخمدان مادرشان بودند. در مرحله بعد دانشمندان منتظر شدند تا این تخمک ها بارور شوند. در کل دانشمندان این عملیات را برای 146 تخم در 21 خزنده انجام دادند. هدف این تزریقات از کار انداختن ژن tyrosinase بود. با از کار افتادن این ژن، آلبینیسم اتفاق می افتد.

به هرحال پس از چند هفته 4 مارمولک به رنگ صورتی روشن به دنیا آمدند.

به گفته محققان این پژوهش به ارتقای درمان برای مسائل بینایی در انسان یاری می نماید. ژن tyrosinase برای توسعه چشم در انسان و این نوع مارمولک لازم است. جالب آنکه این ژن در حیوانات دیگر مانند موش ها وجود ندارد. بنابراین می توان از این نوع مارمولک در پژوهش های انسان درباره چشم استفاده کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تولد نخستین مارمولک های مهندسی ژنتیکی شده دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولد نخستین مارمولک های مهندسی ژنتیکی شده دنیا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید