دوست یابی در بزرگسالی را یاد بگیرید

به گزارش وبلاگ سیما، خبرنگاران: احتمالاً یادتان هست که پیدا کردن دوستان جدید در دوران کودکی و در مدرسه چقدر کار راحتی بود. در اغلب موارد بهترین دوستان شما از همکلاسی ها و هم محله ای هایتان بودند و به همین دلیل نیز زمان زیادی را با یکدیگر می گذراندید. معمولاً در این گونه روابط، والدین بچه ها هم با یکدیگر دوست می شدند و این فرآیند به شکل بهتری ادامه پیدا می کرد.

دوست یابی در بزرگسالی را یاد بگیرید

طبیعتاً در زمان کودکی، پیدا کردن دوست مثل حالا کار سخت و پیچیده ای نبود. در آن دوران برای پیدا کردن دوست جرأت داشتیم و نمی ترسیدیم، اما حالا که بزرگ شده ایم و سنمان بالاتر رفته اوضاع کاملاً تغییر نموده است. گذشته از ترس ها و نگرانی هایی که در رابطه با پیدا کردن دوستان تازه داریم، به این فکر می کنیم که این افراد چقدر از زندگی ما را به خود اختصاص خواهند داد؟ به همین دلیل هم دایره دوستانمان کم کم کاهش پیدا خواهد نمود.

تحقیقات نشان می دهد که بعد از 25 سالگی بیشتر روابط محبت آمیز افراد کاهش پیدا می نماید، البته برای این مسئله دلایل مختلفی اعم از تغییر شغل، ازدواج، مهاجرت، تولد فرزند و... وجود دارد و تأثیر آن ها در روابط محبت آمیز نیز منطقی است. بااین حال نمی توان انکار کرد که داشتن دوست در دوران بزرگسالی نیز اهمیت زیادی دارد.

آنالیز ها نشان می دهد که کیفیت روابط با دوستان خیلی بیشتر از سایر روابط می تواند بر سلامت افراد تأثیرگذار باشد. در حقیقت افرادی که در محافل اجتماعی بزرگ تری رفت وآمد دارند، چیزی حدود 50 درصد خطرات بیماری و یا مرگ ومیر کمتری را نسبت به سایر افراد تجربه خواهند کرد. اگر روابط محبت آمیز شما در حال زوال است و نمی دانید که باید با آن ها چه کنید بهتر است در ادامه مطلب همراه ما باشید.

ذهنیت درستی داشته باشید

وقتی صحبت از پیدا کردن دوستان جدید در دوران بزرگسالی می گردد، قبل از هر چیز ضروری است که ذهنیت درستی از این موضوع در شما شکل پیدا کند. بسیاری از افراد مدام با خودشان به این فکر می نمایند که هرگز نمی توانند دوستان جدیدی پیدا نمایند و یا روابطشان مستحکم نخواهد ماند. بهتر است که به جای این نوع از تفکر سعی کنید که با دنبال کردن نکات مربوط به این موضوع برای رسیدن به دوستی هایی پایدار آماده شوید.

بر روی پذیرا بودن تمرکز کنید

شما نباید روند دوست داشتن خود را محدود نموده و آن را تحت الشعاع قرار دهید. به جای اینکه مدام نگران رد شدن توسط افراد مختلف باشید به این فکر کنید که با چه کار هایی می توانید به فردی جذاب تر و با روابط اجتماعی بهتری تبدیل شوید. بهتر است که برای دوستی های خود همه چیز را محدود و معین نکنید، برای مثال بسیاری از افراد برای دوستی و داشتن روابط محبت آمیز کاملاً سالم با افرادی از جنس مخالف می ترسند یا آن را به عنوان یک تابو برای خودشان ممنوع می نمایند. بهتر است که این شرایط را کمی رها کنید و پذیرای دوستانی سالم و مناسب برای خودتان باشید.

فهرستی از دوستان ایده آل خود تهیه کنید

تقریباً همه ما یک یا دو نفر با ویژگی های معینی را در ذهنمان داریم که برای دوستی گزینه های ایده آلی به شمار می آیند. بهتر است که شما هم یک کاغذ و قلم بردارید و ویژگی های دوستان ایده آل خود را یادداشت کنید. بعد از این کار به افرادی که در اطرافتان هستند دقت کنید و ببینید که کدام یک از آن ها به ایده آل های شما نزدیک تر است؟

آن را در برنامه های خود بگنجانید

حالا وقت آن می رسد که با موضوع روبه رو شوید. درست است که همه افراد سرشان شلوغ است و پیدا کردن وقت خالی برای یک قرار کار آسانی نیست، اما شما باید برای یک آشنایی و پیدا کردن دوست خوب وقتی کافی کنار بگذارید. به برنامه های روزانه و هفتگی خود نگاهی بیندازید و یک قرار ملاقات با فردی که تصمیم دارید با آن رابطه محبت آمیز ای را شروع کنید معین نمایید.

دعوت ها را بپذیرید

درست است که سرتان شلوغ است، اما شما باید برای دوستانتان نیز وقتی کافی اختصاص دهید، به همین دلیل هم وقتی فردی از دوستانتان شما را به یک قرار ملاقات دعوت کرد، آن را سریع رد نکنید! اگر اضطراب اجتماعی دارید و از قرار دریافت از جمع می ترسید، بهتر است که به دنبال راه حل هایی برای رفع کردن این موضوع باشید، نه آنکه با پاک کردن صورت مسئله خود را از هر جمع محبت آمیز ای دور نگه دارید. شما باید این فرصت را به خودتان و طرف مقابلتان بدهید که با هم بیشتر آشنا شوید، نه آنکه خیلی زود قید دوستی را بزنید.

تجربه های جدیدی به دست آورید

وقتی به دنبال به دست آوردن روابط محبت آمیز تازه هستید، احتمالاً باید تجربیات جدیدی را نیز به دست آورید. بهتر است که از تغییر نترسید. با هوشمندی و دقت بالا، حواستان به خودتان باشد و به دل تغییرات بروید. ممکن است دوست شما از شما بخواهد که با هم به کلاس های هنری و یا ورزشی بروید، پس نترسید و به او ملحق شوید. قطعاً تجربیات جدید در ایجاد روابطی محبت آمیز تأثیر بسیار زیادی خواهند گذاشت.

بدانید که دوستان ایده آلتان را چگونه می توانید پیدا کنید

برای آنکه بتوانید دوستان ایده آلتان را داشته باشید باید بدانید که اصلاً آن ها را چگونه می توانید پیدا کنید. بسیاری از افراد فکر می نمایند که دوستان ایده آل وجود ندارند، درصورتی که مشکل اینجاست که آن ها نمی دانند که دوستان ایده آلشان را از کجا می توانند پیدا نمایند.

به همسایگانتان بیشتر دقت کنید

بسیاری از افراد می توانند از میان همسایگانشان دوستان خیلی خوبی پیدا نمایند. ممکن است دوست ایده آل شما در نزدیکی شما باشد و شما حتی تابه حال به آن توجه هم ننموده باشید.

با همکارانتان ارتباط برقرار کنید

برقراری روابط محبت آمیز با همکاران کمی کار سختی است و شاید حتی ریسک پذیر هم باشد، اما شما می توانید با هوشمندی و دقت بالا از پس این کار به خوبی برآیید، پس به همکارانتان دقت کنید و اگر خارج از زندگی کاری و حرفه ای شان گزینه های خوبی برای دوستی و رفاقت هستند روی آن ها حساب نمایید. آن ها را به یک قهوه دعوت نموده و فرآیند دوستی را شروع نمایید.

در رویداد های اینترنتی شرکت کنید

امروزه بسیاری از رویداد های اینترنتی در قالب یک قرار ملاقات شکل می گیرند و تأثیرات بسیار زیادی در پیدا کردن دوست خواهند داشت، پس تا جای ممکن سعی کنید که از چنین رویداد هایی به راحتی نگذرید. فرصت های خوب و درست را استفاده نموده و دوستان جدید خود را پیدا نمایید.

به یک انجمن و یا باشگاه کتاب بپیوندید

اگر عاشق کتاب خواندن هستید، بهترین فرصت برای پیدا کردن دوستان خوب پیوستن به انجمن کتاب و یا باشگاه های مربوط به آن است. در این مجامع شما می توانید در سطح عمیق تری با افراد در ارتباط باشید و کسانی را پیدا کنید که تا حدودی شبیه به خودتان هستند.

رابطه محبت آمیز ای که پیدا می کنید را نگه دارید

بعد از آنکه با کوشش و همت خودتان توانستید دوستان جدیدی را پیدا کنید باید به دنبال دغدغه دیگری باشید که آن حفظ دوستی است. حفظ دوستی مانند نگهداری از یک گیاه است. اگر آن را مرتباً آبیاری نکنید، پژمرده خواهد شد. برای حفظ روابط محبت آمیز تان اشتیاق نشان دهید و در نگه داشتن آن کوشش کنید.

منبع: verywellmind

منبع: برترین ها

به "دوست یابی در بزرگسالی را یاد بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوست یابی در بزرگسالی را یاد بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید