سرطان خیزترین مناطق جهان را بشناسید، 4 سرطان معروف سال 2014

به گزارش وبلاگ سیما، سرطان، یکی از بیماری های مهلکی است که هر ثانیه قربانیان بسیاری را در سراسر این کره خاکی به کام مرگ می کشاند و تنها راه حلی که علیه این بیماری وجود دارد، به تاخیر انداختن مرگ در مبتلایان است تا بتوان راه حل جدیدی علیه این بیماری یافت . اما از سوی دیگر، تغییر شیوه غذایی، سبک زندگی و ترک رفتاری های پرخطر، ... می تواند سهم به سزایی را در کاهش ابتلا به سرطان داشته باشند.

سرطان خیزترین مناطق جهان را بشناسید، 4 سرطان معروف سال 2014

سرطان چگونه به وجود می آید

یک سلول طبیعی بدن ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به سلول سرطانی تبدیل گردد. اما معمولا روبرو با مواد سرطانزایی مانند الکل و دخانیات می تواند دلیل این تغییر شکل باشد. جهش یا تغییر در DNA سلول رخ می دهد. وقتیDNA یک سلول تغییر می نماید، آن سلول با سلول های اطراف خود تفاوت پیدا می نماید و عملکرد سلول های طبیعی بدن از حالت اولیه خود خارج می گردد.

سرطان بیماری است که با تکثیر غیر طبیعی سلول های بدن شروع می گردد. بدن انسان از میلیون ها سلولی ساخته شده که با یکدیگر گروه بندی شده تا بافت ها و اندام های مختلف را بسازند. ژن های داخل هر سلول به آنها دستورهای لازم را صادر می نمایند تا بدن بتواند به فعالیت نرمال خود ادامه دهد. گاهی اوقات این دستورات در یک سلول مبهم و مغشوش بوده و سلول رفتار غیر طبیعی دارد و پس از مدتی گروهی از سلول های غیر طبیعی می توانند در خون یا سیستم ایمنی گردش نموده یا تبدیل به توده یا تومور بدخیم یا سرطانی شوند. در واقع، سلول های بدن در طی یک روند تنظیم یافته از بین رفته و سلول های جدید جایگزین آنها می شوند و گاهی اوقات این روند طبیعی از تنظیم خارج شده و سلول های فرسوده از بین نمی روند و توده ای را تشکیل می دهند که می تواند تبدیل به تومور بدخیم یا سرطان گردد.

* اقدامات سازمان بهداشت جهانی علیه سرطان

سازمان بهداشت جهانی WHO نیز به نوبه خود اقدامات و تصمیمات مهمی را در راستا مبارزه با سرطان اتخاذ نموده تا بتواند توجه کشورهای مختلف را به این مهم جلب کند. از میان آنها می توان به نام گذاری روزی به عنوان روز جهانی سرطان اشاره نمود. چهارم فوریه برابر با 15 بهمن ماه به عنوان روز جهانی سرطان نامگذاری شده است. سازمان بهداشت جهانی هر ساله شعاری را برای این روز بر می گزیند تا به توسعه تحقیقات، درمان یا پیشگیری در رابطه با این بیماری پرداخته گردد. این موضوع تا جایی حائز اهمیت است که شعاری بر مبنای مبارزه با خرافات و باورهای اشتباه در رابطه با سرطان انتخاب شد. بنا به گزارشات منتشر شده در سازمان جهانی بهداشت، الگوهای غلط زندگی و تغذیه نامناسب، مصرف دائمی غذاهای چرب، فست فود، مصرف الکل، استعمال دخانیات و آلودگی هوا از مواردی هستند که آمار سرطان را در کشورهای پیشرفته به نسبت سایر کشورها و حتی کشورهای در حال توسعه افزایش داده اند.

* آمارهای ابتلا به سرطان در کانادا

هر ساله آمار سرطان در سراسر جهان به دلیل تغییر در شیوه های سبک زندگی با رشد قابل توجهی روبرو شده است. رشد جمعیت و افزایش سن می توانند از عواملی باشند که شیوع سرطان در کشورهای مختلف را سبب شده اند. بنا به گزارشات منتشر شده در سازمان بهداشت جهانی، سرطان به عنوان یکی از عمده علت های مرگ در کانادا محسوب می گردد. از دلایل شیوع بیش از پیش سرطان می توان به نبود سازمان حمایتگری از بیماران سرطانی اشاره نمود که هر ساله به مرگ محکوم می شوند .

پرفسور سیمون ساتکلیف در این رابطه می گوید: از سال 1998 میلادی بنا بود تا سازمان حمایت گری برای مبتلایان به سرطان تاسیس گردد تا بتواند به طور اختصاصی به احتیاج مبتلایان بپردازد اما پس از گذشت چندین سال، هنوز این طرح محقق نشده در صورتی که در سال های آینده شاهد گسترش باورنکردنی آمار ابتلا به سرطان خواهیم بود.

* مهمترین سرطان های سال 2014 میلادی را بشناسید

Lung & Bronchus - ریه و برونشیت

Prostate - پروستات

Breasr- سینه

Colorectal - روده بزرگ

* کامرون و شیوع سرطان در میان نوجوانان و جوانان

آمارها نشان می دهد که کامرون، یکی از کشورهایی است که با شیوع عجیب ابتلا به سرطان در بین جوانان و نوجوانان دست و پنجه نرم می نماید. آمار ارائه شده از ابتلا به سرطان در سنین پایین در این کشور قابل توجه هستند و علت آن را می توان در مصرف مواد مخدر در بین قشر جوان افریقا دانست . نوجوانان و جوانان کامرونی از سنین پایین مصرف مواد مخدر و سیگار کشیدن را شروع می نمایند که می تواند در ابتلای آنها به سرطان نقش قابل توجهی را داشته باشد.

* ارتباط بین سرطان و استعمال دخانیات

افرادی که سیگار کشیدن را ترک نموده اند / بیش از 49 درصد

افرادی که سیگاری هستند / در حدود 40 درصد

افرادی که سیگار نمی کشند / در حدود 10- 15 درصد

* پاکستان سردمدار کشورهای آسیایی

سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان از سرطان های شایعی هستند که هر ساله قربانیان بسیاری را به خود اختصاص می دهند. از هر 8 زن امریکایی، یک نفر به سرطان سینه مبتلا بوده و آماری در حدود 12 درصد را نشان می دهد. 40 درصد از مردان و 20 درصد از زنان پاکستانی به سرطان مبتلا می شوند و علت عمده آن را می توان در مصرف مواد مخدر دانست. همچنین بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی پاکستان یکی از سردمداران سرطان سینه در میان کشورهای آسیایی است.

* نقشه جهانی از میزان ابتلا به سرطان سینه

سرطان سینه، رشد بدخیم سلول های سرطانی در بافت پستان است. در بیماری سرطان، سلول ها به صورت کنترل نشده ای رشد می نمایند. سرطان سینه یکی از سرطان های شایع در بین زنان می باشد، اما این سرطان در بین مردان نیز دیده می گردد.

* مناطق سرطان خیز را بشناسید

نیوزلند، امریکای شمالی، اروپای غربی، اروپای شمالی، اروپای جنوبی، اروپای شرقی، جنوب امریکا، آسیای شرقی، کارایب (بین امریکای جنوبی و امریکای مرکزی)، افریقای جنوبی، آسیای غربی، مِلانِزی(ناحیه ای است که از کناره غربی اقیانوس آرام شرقی تا دریای آرافورا در شمال و شمال شرقی استرالیا ادامه دارد) آسیای جنوب شرقی، آسیای شرقی، امریکای مرکزی، افریقای شمالی، افریقای شرقی، آسیای مرکزی جنوبی و غرب افریقا را به عنوان کشورهای سرطان خیز می شناسند.

همانطور که در نمودار بالا نیز ذکر شده است، امریکا با وجود اینکه جزو کشورهای پیشرفته محسوب می گردد اما آمار قابل توجهی از سرطان را به خود اختصاص داده و پیش بینی می گردد این روند تا سال های آینده(سال 2020 میلادی) رشد صعودی به خود بگیرد.

(رشد صعودی آمار سرطان تا سال 2020 در امریکا)

منبع: خبرگزاری مهر

به "سرطان خیزترین مناطق جهان را بشناسید، 4 سرطان معروف سال 2014" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان خیزترین مناطق جهان را بشناسید، 4 سرطان معروف سال 2014"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید