شفر، آینه علی دایی در استقلال

به گزارش وبلاگ سیما، شفر اگر کمی در رفتار بازیکنانش دقیق گردد، متوجه خواهد شد که در همین بازی اخیر، بازیکنانی به مراتب عصبی تر و بی تمرکزتر از پرسپولیس را در اختیار داشت.

شفر، آینه علی دایی در استقلال

به گزارش وبلاگ سیما ، بهناز میرمطهریان ، بعد از دربی، وقتی بازی خشن و پرخطای استقلالی ها باعث آسیب دیدگی بازیکنان پرسپولیس می شد، برخی معتقد بودند که شفر درست مثل بازی استقلال – العین به بازیکنانش گفته بود، مهره های حریف را بزنند. مصاحبه جنجالی عمر عبدالرحمن، بازیکن العین امارات که مدعی گردیده بود شفر در حین بازی از بازیکنان خواسته تا من را بزنند، سندی بود که برای این ادعا ارائه می کردند. منطقی تر اما این است که بگوییم آنچه بازیکنان را از همان بازی با العین، به چنین رفتارهای پرخطری وا می دارد، توصیه این سرمربی آلمانی به زدن بازیکن حریف نیست، بلکه رفتارهای اوست که این پیغام را ناگزیر به بازیکنان می رساند که عصبی تر و بی تمرکزتر بازی نمایند تا برای رسیدن به هدف خود چاره ای جز روی آوردن به خطا و خشونت نداشته باشند. ---

اولین سوت علیرضا فغانی که به نشانه خطا به صدا درآمد، مصادف شد با شروع اعتراض های شفر در کنار زمین. هر بار که دوربین روی وینفرد شفر می رفت، محال بود او را در حال صحبت با داور و اعتراض نبینیم. انگار علی دایی دیگری در استقلال متولد گردیده که شاید از نظر ظاهری از زمین تا آسمان با دایی متفاوت باشد اما در برخورد با داوری ها و اعتراض به داور از کنار زمین همان راه و روش علی دایی را در پیش گرفته. همان قدر معترض، همان قدر مشوش و همان قدر عصبانی. ---

این حجم از اعتراض به داور، به طور مستقیم بر عملکرد بازیکنان استقلال تأثیر می گذارد و عصبی بودن بازیکنان و خطاهای خطرناک آن ها روی پرسپولیسی ها، متأثر از همین تشویش های سرمربی آلمانی است. آن هم در شرایطی که آنچه استقلال در این شرایط به آن احتیاج دارد، چیزی جز آرامش نیست.

این رفتار شفر ما را یاد دربی هایی می اندازد که علی دایی سرمربی پرسپولیس بود. دایی به طور مداوم در کنار زمین به داوری اعتراض داشت، عصبی بود و فریاد می زد. همزمان با علی دایی، در داخل زمین هم هر بازیکنی که با سوت داور متوقف می شد یا مرتکب خطایی می شد، با فریاد به سمت داور می رفت و در کل آمار خشونت بازیکنان پرسپولیس علیه داوران هم افزایش پیدا نموده بود. برخورد بازیکنان در واقع آینه ای بود از روحیات علی دایی به عنوان سرمربی در کنار زمین. ---

بازیکنان استقلال نه تنها در دربی 5 مهر که در تمام بازی های استقلال در هفته های اخیر، متأثر از همین حالت های شفر بوده اند. روحیاتی که کاملاً با روحیات یک آلمانی در تضاد است! آلمانی ها گرچه کمی خشن یا حتی در مواقعی زود عصبانی می شوند اما معمولاً به قانون احترام می گذارند و آنقدر حرفه ای هستند که نسبت به هر سوت داور فریاد اعتراض سر ندهند. شفر اما متأثر از مشاوران ایرانی اش، راه و روش متفاوتی را در پیش گرفته است. احتمالاً به گمان اینکه در فوتبال ایران بتواند با استفاده از برخی شلوغ کاری ها، ضعف های تیمش را بپوشاند. مشاوران ایرانی شفر اما به او نگفته اند که این عادت ها همیشه هم برای مربیانی که در این لیگ فعالیت نموده اند جواب نداده است.

مصاحبه شفر بعد از دربی را می توانید اینجا بخوانید:

شفر: پرسپولیس با یک ضربه آزاد و کرنر چطور ما را کنترل کرد؟

شفر اگر کمی در رفتار بازیکنانش دقیق گردد، متوجه خواهد شد که در همین بازی اخیر، بازیکنانی به مراتب عصبی تر و بی تمرکزتر از پرسپولیس را در اختیار داشت که همین موضوع باعث می شد نتوانند خیلی از اهداف تیم را هم عملی نمایند. در واقع اعتراض های شفر به داوری نه تنها روی آرامش بازیکنان استقلال تأثیر گذاشته بود، بلکه تمرکز بازیکنان را هم از بین می برد. شفر تمرکز بازیکنانش را فدای رفتار پرریسکی کرد که بهترین نتیجه اش چیزی فراتر از تأثیر بر داور و جو عمومی مسابقه نخواهد بود.

شاید استقلالی ها بر این عقیده باشند که تساوی در این دربی برای شان نتیجه خوبی به حساب می آید اما برای تیمی چون استقلال، نتیجه فنی بازی نیمی از دستاورد تیم به حساب می آید. استقلال به عنوان یکی از پرطرفدارترین تیم ها، نباید نسبت به رفتارهای بازیکنان و سرمربی خود، خطاهای پرخطر و تشنج هایی که از نیمکت به بازیکنان منتقل می گردد، بی تفاوت باشد.

1-10

منبع: ایران ورزشی

به "شفر، آینه علی دایی در استقلال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفر، آینه علی دایی در استقلال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید