ساخت زیست حسگر تشخیص زودهنگام سرطان سینه در دانشگاه تهران

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت زیست حسگری برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه شدند.

ساخت زیست حسگر تشخیص زودهنگام سرطان سینه در دانشگاه تهران

به گزارش خبرنگاران، دکتر راهنمایی الله قورچیان و فاطمه حکیمیان، همراه با پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت زیست حسگر برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه شدند.

بر اساس گزارش تحقیق این پژوهشگران، سرطان سینه از شایع ترین علل مرگ و میر در زنان است. بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت از هر 8 تا 10 زن، یک نفر دچار سرطان سینه می گردد که البته در ایران، از هر 10 تا 15 زن، احتمال ابتلای یک نفر به سرطان سینه وجود دارد، لیکن سن بروز سرطان سینه در زنان ایران دست کم یک دهه کمتر از زنان کشورهای توسعه یافته است. به طور کلی سرطان سینه در 14 درصد از زنان (1 مورد از 7 مورد) رخ می دهد. علاوه بر زنان، مردان نیز ممکن است دچار سرطان سینه شوند.

بر اساس گزارش به دست آمده از مؤسسه ملی سرطان در آمریکا در سال 2013 حدود 232 هزار و 670 مورد سرطان سینه در زنان و 2 هزار و 360 مورد در مردان بر آورد گردیده است که از این میان حدود 40 هزار مورد مرگ مربوط به زنان و 430 مورد مرگ مربوط به مردان بوده است. زمانی که سرطان سینه در مراحل اولیه، تشخیص داده گردد احتمال درمان، 98 درصد است. در حالی که اگر سرطان به اعضای دیگر بدن سرایت کند؛ احتمال درمان به 23 درصد کاهش می یابد. بنابراین، تشخیص زودرس سرطان سینه یکی از چالش های عمده علیه این بیماری است.

به گفته این محققان، با توجه به اینکه در مراحل اولیه بروز سرطان سینه مولکول های کوچکی به نام میکروRNA یا به اختصار m-RNA شکل می گیرند و به تدریج غلظت آنها افزایش چشمگیری می یابد، می توان از این مولکول ها به عنوان نشانگر در تشخیص زودهنگام سرطان استفاده کرد.

این پژوهشگران بر آن شدند به منظور تشخیص زودهنگام سرطان سینه، زیست حسگری طراحی نمایند که توانایی تشخیص مولکول های میکروRNA در مقادیر کم را داشته باشد. پژوهش جهت ساخت این زیست حسگر طوری برنامه ریزی شد که این زیست حسگر از لحاظ طراحی، ساده و از نظر اقتصادی فراوری آن مقرون به صرفه باشد.

برای این منظور ابتدا با روش بسیار ساده ای، طلای خریداری گردیده از بازار تهران به نمک طلا و سپس به نانوذرات متخلخل طلا تبدیل شد که نتایج این کار در اداره ثبت اختراع ایران در سال 1396 به شماره 93996 و در اداره ثبت اختراع آمریکا تحت شماره US patent 2018,0154451/A1 به ثبت رسید. برتری نانوذرات متخلخل طلا نسبت به نانوذرات معمولی طلا یا صفحات نازک طلا این است که به دلیل دارا بودن دو سطح نانوساختار (سطح نانوذره و سطوح حفرات آن) از نسبت سطح به حجم بالاتری برخوردار است. لذا انتظار می رود بتوان تعداد مولکول های شناساگر بیشتری روی آن قرار داد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، بر اساس این نوآوری، مولکول های شناساگر میکروRNA روی نانوذرات متخلخل طلا تثبیت شدند و در طراحی و ساخت زیست حسگر برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه مورد استفاده قرار گرفتند.

نتایج این کار در مجله بین المللی Scientific Reports منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ساخت زیست حسگر تشخیص زودهنگام سرطان سینه در دانشگاه تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت زیست حسگر تشخیص زودهنگام سرطان سینه در دانشگاه تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید