چرا عمران خان برای ششمین بار به ریاض رفت؟

به گزارش وبلاگ سیما، ایرنا نوشت: چند روز پیش وزیر امور خارجه پاکستان در سفری از پیش اعلام نشده راهی عربستان شد که به گفته منابع رسمی، این سفر بخشی از سیاست عمران خان برای یاری به برقراری صلح و ثبات در منطقه بود و حال نخست وزیر پاکستان که پیگیر کوشش های خود برای میانجیگری در منطقه است، ساعاتی پیش راهی ریاض شد.

چرا عمران خان برای ششمین بار به ریاض رفت؟

به گفته رسانه های پاکستان، ترکیب هیات شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه این کشور که چهار روز پیش به عربستان سفر نموده بود، همان ترکیبی بود که در جریان دومین سفر رسمی نخست وزیر پاکستان به ایران در 21 مهرماه سال جاری دیده شد.

تارنمای انگلیسی زبان اکسپرس تریبیون امروز (شنبه) گفت: حضور مقامات ارشد سیاسی و نظامی از جمله رئیس دستگاه اطلاعات-امنیت ارتش پاکستان در هیات وزیر امور خارجه، نشان دهنده ماموریت مهم این هیات برای سفر به عربستان و ملاقات با مقام های این کشور بود.

پیش تر منابع خبری پاکستان مدعی شده بودند که ژنرال فیض حمید رئیس سازمان اطلاعات-امنیت ارتش پاکستان موسوم به آی اس آی برای فراهم کردن زمینه سفر عمران خان به ایران و عربستان، یک هفته قبل تر به پایتخت های این دو کشور سفر نموده بود.

ژنرال حمید سپس نخست وزیر پاکستان را در سفرهای روز 21 و 23 مهرماه وی به ترتیب به تهران و ریاض نیز همراهی کرد.

اکنون پس از سرانجام سفر قریشی وزیر امور خارجه پاکستان به ریاض، عمران خان امروز (شنبه) و برای انجام ششمین سفر رسمی به عربستان رفت که منابع مطلع هدف آن را پیشبرد ماموریت میانجیگری در منطقه و ادامه کوشش های اسلام آباد برای یاری به بهبود روابط تهران-ریاض عنوان می نمایند.

رسانه های پاکستان به نقل از منابع نزدیک به دولت این کشور می گویند: به نظر می رسد ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش این کشور که روزهای 27 و 28 آبانماه سال جاری برای دومین بار به جمهوری اسلامی ایران سفر نموده بود، زمینه سفر امروز عمران خان به ریاض را فراهم نموده به طوری که اسلام آباد با دریافت آخرین مواضع تهران در قبال تحولات منطقه ای، قرار است آن را در عالی ترین سطح به مقامات ریاض منتقل کند.

کوشش ها برای تنش زدایی در خلیج فارس ادامه دارد

گزارش رسانه های پاکستان به نقل از بیانیه های رسمی اسلام آباد و ریاض حاکی از رایزنی وزیران امور خارجه دو کشور درخصوص توسعه مناسبات دوجانبه به ویژه آنالیز آخرین تحولات مربوط به منطقه و خلیج فارس است.

هر چند در بیانیه های رسمی پاکستان و عربستان به کوشش های میانجیگری اسلام آباد اشاره ای نشده، اما منابع مطلع در پاکستان می گویند: سفر چند روز پیش قریشی وزیر امور خارجه پاکستان به ریاض بخشی از کوشش های اسلام آباد برای زدودن فضای تنش آلود در خلیج فارس است.

روزنامه پاکستانی نوای وقت در این خصوص نوشت: قریشی طی ملاقات با همتای سعودی درخصوص میانجیگری اسلام آباد بین تهران و ریاض گفت وگو کرد.

براساس این گزارش، کوشش های جدید دولت عمران خان برای تنش زدایی در منطقه همزمان با آغاز اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد، زمانی که نخست وزیر پاکستان در راستا سفر نه نیویورک توقف کوتاهی در ریاض داشت جایی که وی با پادشاه و ولیعهد سعودی ملاقات کرد.

عمران خان همچنین در طول اقامت در نیویورک به ملاقات دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران رفت تا ضمن مطلعی از مواضع تهران، آمادگی پاکستان را برای یاری به برطرف اختلافات در منطقه اعلام کند.

ناظران سیاسی در پاکستان معقدند: مانورهای دیپلماتیک اسلام آباد با هدف جلوگیری از هرگونه درگیری احتمالی در منطقه صورت گرفته و این فرآیند با سفر عمران خان به عربستان وارد مرحله جدیدی می گردد.

به گفته آنان، پاکستان جدای از روابط راهبردی خود با عربستان، نمی تواند اهمیت صندلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه به عنوان مهم ترین کشور همسایه خود را نادیده بگیرد.

احتمال انتقال پیغام

کامران یوسف کارشناس پاکستانی و روزنامه ارشد تارنمای اکسپرس تریبیون روز شنبه طی گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: فرآیند میانجیگری در منطقه پس از سفر عمران خان به نیویورک تسریع شد.

وی اضافه نمود: سفرهای رسمی و جداگانه نخست وزیر و فرمانده ارتش پاکستان به ایران که هر یک به عنوان دومین سفر رسمی آنان به این کشور محسوب می شد، توانست مواضع اسلام آباد برای یاری به حل مسائل در منطقه را تقویت کند.

کامران یوسف معتقد است: احتمال اینکه رهبران سیاسی و نظامی پاکستان پیغام هایی را از مقام های عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران دریافت نموده و بخواهند آن را به عربستان منتقل نمایند، وجود دارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه پاکستان پانزدهم آذرماه سال جاری در خصوص اقدامات اسلام آباد برای یاری به تنش زدایی میان ایران و عربستان گفت: کوشش های ما در این خصوص ادامه دارد.

پیش از این حسن روحانی رئیس جمهوری در ملاقات با یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در تهران گفت: از منظر جمهوری اسلامی ایران هیچ مسئله ای برای توسعه روابط با همسایگان و تجدید روابط با عربستان سعودی وجود ندارد و برای تامین امنیت و ثبات در منطقه باید همه کشورها در کنار یکدیگر قرار داشته باشند.

براساس این گزارش، نخست وزیر پاکستان که تا ساعاتی بعد وارد ریاض می گردد قرار است با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ملاقات کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "چرا عمران خان برای ششمین بار به ریاض رفت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا عمران خان برای ششمین بار به ریاض رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید