گران ویا، توریستی ترین خیابان در مادرید!

به گزارش وبلاگ سیما، خیابان گران ویا در مادرید | Madrids Gran Vía

می توان خیابان گران ویا در مادرید را مشهورترین و محبوب ترین خیابان توریستی در کشور اسپانیا دانست. بیشتر بناهای خیابان سینما، تئاتر، سالن موسیقی و کافه هستند و به سرگرمی مردم اختصاص یافته اند. ساخت خیابان در سال 1910 میلادی شروع شد. غرب خیابان به میدان پلازا اسپانیا و شرق آن در تقاطع با خیابان آلاکا به انتها می رسد. خیابان گران ویا در مادرید همواره پر است از خریداران و تماشاکنندگان به همین دلیل نام خط بزرگ را برای آن انتخاب نموده اند. در سراسر خیابان هنرهای نمایشی، ساختمان های دکور شده و سبک و سیاق اسپانیایی و پوسترهای بزرگ سینما دیده می گردد. برای گشتی در خیابان گران ویا با خبرنگاران همراه شوید.

گران ویا، توریستی ترین خیابان در مادرید!

پیشینه

در اواسط قرن نوزدهم، برنامه ریزان شهری مادرید تصمیم به احداث یک شاهراه جدید گرفتند که Calle de Alcalá را به میدان پلازا اسپانیا متصل می کرد. برای ساخت این پروژه لازم بود تا ساختمان های زیادی را در مرکز شهر تخریب نمایند، به همین دلیل نام ضربه تبر در نقشه را برای آن انتخاب کردند. دهه ها پس از طرح های اولیه، ساخت و ساز هنوز آغاز نشده بود و رسانه ها این پروژه را مورد تمسخر قرار می دادند و آن را گران ویا، راه عالی یا راه بزرگ نامیدند.

خاتمه در سال 1904 تصویب و ساخت و ساز آن در سال 1910 آغاز شد. آخرین بخش خیابان در سال 1929 تکمیل شد. در طول دهه 1920، خیابان گران ویا در مادرید تبدیل به یک محله شد که ساکنان آن می توانستند از مغازه های بسیار، دفاتر شرکت های بیمه و ساختمان های تفریحی مانند سینما، تئاتر و … استفاده نمایند. یا برای یک سرگرمی کوتاه در آن قدم بزنند. اولین بخش گران ویا، در نزدیکی میدان کایائو (Callao)، با ساختمان های مشهورش شناخته می گردد که تحت تأثیر سبکی مدرن بر پایه کلاسیسیسم و نئو مودِخار هستند.

ساخت جاده جدید باعث شد تا فرصتی طلایی برای معمارانی ایجاد گردد که توانایی ساخت یک ساختمان بزرگ را در پیشرفته ترین سبک معماری زمان درخود می دیدند. اولین ومشهورترین ساختمانی که همه را به خود خیره می نماید از منطقه کایا دِ آلکا آغاز می گردد ساختمان شهرداری یا Edificio Metrópolis است. این بنا بین سال های 1907 تا 1911 ساخته شد. طراحی آن توسط دو معمار که پدر و پسر بودند به نام های خولس و ریموند فوریر انجام شد. البته مجسمه اصلی آن در سال 1975 با الهه پیروزی جایگزین شد. این ساختمان اداری به خاطر سر در ورودی و مجسمه زیبایی که روی گنبدش دارد یکی از نمادهای گران ویا به حساب می آید.

ساختمان های مشهور خیابان گران ویا در مادرید

کمی که بیشتر در طول خیابان گران ویا در مادرید پیش برویم در سمت چپ خود یکی دیگر از بناهای مشهور به نام ادیفیکو گرسی Edificio Grassy را خواهیم دید، ساختمانی در کنج همراه با برجی کوچک که در سال 1917 ساخته شده است. از همین جا می توان ساختمان تلفن Telefónica Building، اولین برج اروپایی که بین سال های 1926 تا 1929 ساخته شد را ببینیم. این ساختمان متعلق به شرکت مخابرات اسپانیا است و ارتفاع آن 88 متر است در زمان ساخت این سازه بلندترین ساختمان مادرید بود و طراحی آن توسط American Louis S. Weeks. انجام شد.

کاپیتول ساختمانی چند منظوره است که به عنوان خانه اپرا، سالن کنسرت، تالارهای گوناگون و محوطه ای تجاری با کافه ها و رستوران ها، اداره ها، آپارتمان ها و هتل مورد استفاده قرار می گیرد. میدان کایائو ناحیه ای با چند سینما بوده (شاخص ترین آن ها پالاس پرس ساخته شده در 1920 و کاخ موسیقی می باشند) و از آن دو خیابان پیاده رو مستقیم به سمت دروازه خورشید (Puerta del Sol) می روند.

تفریحات خیابان گران ویا

رفتن به سینما: این خیابان از قدیم به خاطر داشتن 15 سینما شناخته می شد و در واقع نقطه اصلی برای شناسایی فیلم ها در اسپانیا بود اما امروز تنها 3 مورد از سالن های سینمای آن قابل استفاده هستند. اگر به زبان اسپانیایی مسلط هستید به سینه کایائو یا سینه کپیتول بروید. کسانی که اسپانیایی بلد نیستند نیز می توانند به سینه رنیور پرینسزا بروند که فیلم ها را زبان اصلی پخش می نماید و تنها چند قدم با پلازا د اسپانیا در خیابان گران ویا در مادرید فاصله دارد. آدرس و شماره تماس های سینما:

Cines Callao, Plaza Callao 3, Madrid, Spain شماره تماس: 0034915225801

Cines Renoir Princesa, Calle Princesa 3, Madrid, Spain شماره تماس: 0034915414100

Cines Capitol, Calle Gran Vía 41, Madrid, Spain شماره تماس: 003491522229

خرید: واضح ترین تفریحی که توسط بازدید نمایندگان از این خیابان تجاری صورت می گیرد خرید کردن است. بیشتر مارک های اسپانیا که بسیار با کلاس هستند و توسط بعضی از طراحان بین المللی انجام می شوند در این خیابان قرار گرفته اند. El Corte Inglés قطعا به عنوان یک فروشگاه اصیل اسپانیایی ارزش بازدید کردن را دارد. قدمت آن به چند دهه پیش می رسد و بعضی لز مشهورترین برندهای دنیا مانند شنل، دیور و کارولینا هررا در آن قرار دارند. البته بعضی از مارک های مشابه نیز در آن قرار دارند که قیمت آن ها معقول تر و برای خرید مناسب تر هستند.

آدرس: El Corte Inglés, Plaza de Callao, Madrid, Spain

رستوران گردی: از آنجایی که Gran Via یکی از خیابان اصلی در مادرید و یکی از جاذبه های برتر است، جای تعجب نیست که رستوران های زیادی در این منطقه وجود دارد. بازدید نمایندگان می توانند توت فرنگی گزاپاچو (سوپ توت فرنگی) را بخورند، لذت بردن از ژامبون اسپانیایی و املت سیب زمینی، سس کچو مدریلنو از دیگر غذاهای معروف خیابان گرند ویا در مادرید هستند. تماشای آشپزها که حرکات نمایشی انجام می دهند نیز خالی از لطف نخواهد بود. هنگامی که حرف از خوردن به میان می آید مطمئن باشید که گرند و یا تمامی سلیقه ها را راضی خواهد نمود.

منبع: madridtourist.info

منبع: الی گشت

به "گران ویا، توریستی ترین خیابان در مادرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران ویا، توریستی ترین خیابان در مادرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید