چرا اپل برای ساخت گوشی تاشو عجله ای ندارد؟

طی سال های گذشته، بسیاری از شرکت ها بارها از پیشرفت های خود در زمینه توسعه نمایشگرهای انعطاف پذیر پرده برداری نموده اند ولی حالا این تکنولوژی به شکل تلویزیون رول شونده و گوشی تاشو به زودی به طور گسترده به بازار عرضه می گردد. در صنعت گوشی های هوشمند، روزبه روز اندازه نمایشگر افزایش می یابد و توسعه تکنولوژی ای که بتواند گوشی معمولی را به یک گجت بزرگ تر تبدیل کند، می تواند هوای تازه ای را برای این صنعت به ارمغان بیاورد.

چرا اپل برای ساخت گوشی تاشو عجله ای ندارد؟

یا شاید هم چنین اتفاقی رخ نمی دهد. تا زمانی که این گجت ها روانه بازار نشوند، با قطعیت نمی توانیم در خصوص میزان استقبال کاربران اظهارنظر کنیم ولی در هر صورت، نمی توان پتانسیل های بسیار زیاد یک گوشی تاشو را کتمان کرد.

در چند سال گذشته، در زمینه پیشرفت مربوط به این تکنولوژی بارها نام سامسونگ ذکر شده و این شرکت بودجه زیادی به توسعه این فناوری اختصاص داده است. اما در این میان، سؤالی که مطرح می شود این است که آیا اپل هم شانس خود را در این زمینه امتحان خواهد نمود و اگر جواب این سؤال مثبت است، برای این کار باید چه شرایطی مهیا باشد؟

اپل برای ترندهای تازه نفس عجله نمی نماید

یکی از مهم ترین روینمودهای شرکت اپل این است که عمدتا برای بهره گیری به ترندهای جدید عجله نمی نماید. بعد از بازگشت استیو جابز به اپل در سال 1997، این شرکت در بیشتر اوقات برای تکنولوژی های نوین رویکرد محافظه کارانه ای اتخاذ نموده است. این موضوع هم تا حد زیادی به نحوه تعبیه تکنولوژی های نوین در محصولات این شرکت برمی شود. اپل برخلاف دیگر شرکت های رقیب، چندان نگران شاخص سازی از لحاظ ویژگی های سخت افزاری نیست زیرا نرم افزار اختصاصی آن می تواند بخش مهمی از این موضوع را به دوش بکشد.

اما سازندگان کامپیوترهای ویندوزی، و حالا سازندگان گوشی های اندرویدی، از این مزیت بهره نمی برند و خیلی سریع باید به بهره گیری از تکنولوژی های نوین روی بیاورند وگرنه از قافله عقب می افتند. گاهی اوقات این تکنولوژی ها خیلی عالی هستند ولی گاهی اوقات این فناوری های نوین بی مصرف هستند.

اپل گاهی اوقات فناوری های نوینی خلق می نماید و برای اولین بار از تکنولوژی موردنظر استفاده می نماید، ولی در بیشتر موارد، اپل ترجیح می دهد از تکنولوژی های دیگران استفاده کند و در زمان مناسب وارد عمل می شود. اپل ابتدا صبر می نماید تا شرکت های رقیب مسائل تکنولوژی های نوین را حل نمایند و سپس در زمانی که می داند می تواند به نحو احسن از این فناوری ها در محصولات خود استفاده کند، به بهره گیری از آن ها روی می آورد. به همین خاطر همیشه طرفداران شرکت های رقیب می گویند که اپل عمدتا یک دزد حرفه ای است و در این صنعت نوآوری چندانی به ارمغان نمی آورد.

اگرچه اپل بسیار دیرتر از شرکت های رقیب از اینترنت 5G پشتیبانی خواهد نمود، اما این دیرکرد تأثیر منفی چندانی در وضعیت فروش آیفون ها نخواهد داشت. باید خاطرنشان کنیم که آیفون در زمینه پشتیبانی از بلوتوث و وای فای هم دیر عمل کرد ولی برای هر دوی آن ها، توانست رضایت کاربران را به خوبی جلب کند.

این داستان بارها و بارها تکرار می شود و این موضوع، تصادفی نیست. اپل برای بهره گیری از تکنولوژی های نوین فشار چندانی احساس نمی نماید و ضمناً این شرکت با ارائه بعضی قابلیت های نرم افزاری، می تواند تجربه کاربری مربوط به تکنولوژی مذکور را بهبود ببخشد.

دوباره به دوران گوشی های تاشو وارد می شویم

نمایشگرها نقطه ضعف اپل هستند

یکی دیگر از فلسفه های تجاری اپل این است که تا جای ممکن، سعی می نماید برای تکنولوژی های مهم به شرکت های دیگر وابسته نباشد. در همین رابطه می توانیم به درگیری حقوقی پرسروصدای بین اپل و کوالکام اشاره کنیم که باعث شده اپل برای تأمین مودم های 5G با مشکل روبرو شود. به همین خاطر، چندان تعجب آور نیست که اپل می خواهد شانس خود را در زمینه توسعه مودم ها امتحان کند. در حال حاضر هم یکی از مهم ترین نقاط قوت آیفون ها، تراشه های بسیار قدرتمند آن ها است که به طور کامل توسط اپل طراحی می شوند.

اما برای نمایشگرها، اپل حرفی برای گفتن ندارد و به دیگر شرکت ها وابسته است. طبق گزارش ها، این شرکت مشغول پژوهش در زمینه توسعه نمایشگرهای MicroLED است ولی تا اطلاع ثانوی، اپل برای تأمین نمایشگر محصولات خود باید به شرکای تجاری خود تکیه کند. این یعنی اگر بخواهد آیفون تاشو فراوری کند، باید از فناوری شرکت هایی مانند سامسونگ استفاده کند. اگرچه اپل مسئله ای با بهره گیری از فناوری دیگر شرکت ها ندارد، اما با توجه به ماهیت گجت های تاشو، احتمالاً اپل به این زودی ها نمی تواند بهبود چندانی در این تکنولوژی ایجاد کند و این یعنی آیفون مذکور در زمینه نمایشگر تاشو حرف چندان جدیدی برای گفتن نخواهد داشت.

مزیت آیپد

یکی از مزیت های اپل نسبت به رقبا، مربوط به iOS است که به خوبی برای نمایشگرهای کوچک و بزرگ بهینه سازی شده است. آیپد با فاصله زیادی پیروز ترین سری تبلت های موجود محسوب می شود و توسعه دهندگان iOS هم به خوبی توانسته اند اپلیکیشن های خود را برای نمایشگرهای بزرگ تر بهینه سازی نمایند. در این زمینه، تبلت های اندرویدی حرف چندانی برای گفتن ندارند.

اگر اپل یک آیفون تاشو بسازد، احتمالاً به عنوان یک آیفون که می تواند به آیپد کوچک تبدیل شود، روانه بازار خواهد شد. با توجه به قدرت بسیار زیاد تراشه های اپل و امکانات آیپد که منجر به کمتر شدن فاصله بین آیپد و کامپیوترها شده است، ارائه یک آیفون تاشو می تواند مورد توجه کاربران بسیار زیادی قرار بگیرد.

در هر صورت، اگر مدیران ارشد اپل تصمیم به عرضه آیفون تاشو بگیرند، مطمئناً این کار را دیرتر از باقی رقبا انجام می دهند. همچنین آن ها در این زمینه احتمالاً ایده نوآورانه ای را عملی می نمایند که باعث می شود رقبا برای عملی نکردن چنین ایده ای خود را سرزنش نمایند. در نهایت باید بگوییم که در این زمینه هنوز اطلاعات موثقی منتشر نشده ولی با توجه به روند همیشگی اپل، می توانیم برآورد هایی را مطرح کنیم که احتمالاً این بار هم شاید تکرار این رویکرد همیشگی خواهیم بود.

در سال 2019 کدام شرکت ها گوشی تاشو عرضه می نمایند؟

منبع: Toms Guide

منبع: دیجیکالا مگ

به "چرا اپل برای ساخت گوشی تاشو عجله ای ندارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اپل برای ساخت گوشی تاشو عجله ای ندارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید